Rayon Kumaş Nedir? | KumasBilgi.com

Rayon Kumaş Nedir?


Kısaca, rayon, tipik olarak odun hamurundan oluşturulan saflaştırılmış selüloz liflerinden yapılmış bir kumaştır. Rayon doğal malzemelerden elde edilmesine rağmen, bazı kimyasallar gerektirir, bu nedenle yarı sentetik bir kumaş olarak kabul edilir.

Rayon Kumaş Özellikleri

Bu kumaşın keşfi, sonunda yapay ipekten ‘rayon’ olarak yeniden adlandırıldığı 1924'e kadar uzanıyor. Aynı zamanda insan tarafından üretilen ilk yarı yapay kumaştır.

Suni ipek üretimi kimyasal işlem gerektirse de, kullanılan bileşenlerin hepsi doğaldır. Odun, rayonun çıkarıldığı birincil kaynaktır. Ahşabı işlemek için bir kostik soda çözeltisi kullanılır ve bu onu selüloza dönüştürür. Çoğu insan rayonun biyolojik olarak parçalanabilir bir kumaş olduğunu ve dolayısıyla diğer tekstillere kıyasla daha çevre dostu olduğunu bilmiyor. 

Ahşap işlemden sonra oluşan selüloz daha sonra benzersiz bir viskon çözeltisine dönüştürülür. Bu çözelti bir eğirme makinesinden geçirilir ve bir sülfürik asit çözeltisi ile muamele edilen filamentler oluşturur. İşlem viskonun katılaşmasına yol açar ve oluşan filamentlere ‘rejenere selüloz’denir.

Rayon eşsiz emiciliği, yumuşaklığı ve gücü ile bilinir. Gömlek, bluz, kurtas ve akan elbiseler gibi aktif giyim ve yazlık giysiler yapmak için mükemmel bir kumaştır.

Rayon, ilk olarak ipek için ucuz bir ikame olarak tanıtılan popüler bir ‘yarı sentetik’ malzemedir. Rayon ve ipek arasında görünüş açısından keskin bir benzerlik olsa da, kumaş pamuğa çok benziyor. 

Selüloz hem suni ipek hem de pamuk yapmak için kullanılır, ancak birincisi daha fazla işleme tabi tutulur. Bu nedenle, yüzde 100 yapay veya yüzde 100 doğal kumaş olarak etiketlenemez.

Rayonun en büyük avantajlarından biri, çok nefes alabilen bir kumaş olması ve farklı renklere kolayca boyanabilmesidir. Ayrıca, rengi son derece iyi korur!


İşte rayon giysilerinizin hasar görmesini önlemek için nasıl yıkanacağı ve kurutulacağı hakkında birkaç ipucu.

  1. Rayon, pamuğa kıyasla daha az dayanıklı bir kumaştır ve özellikle ıslandığında zayıftır. Kumaş uzmanları, rayon giysilerinize hafif bir deterjanla yumuşak bir el yıkama yapmanızı tavsiye etti. Rayonu yıkamak için daima soğuk su kullanın.
  2. Çamaşır makinenizde birkaç viskon karışımı yıkayabilirsiniz, ancak en hassas ayarda. Ancak bu bir risktir. Örneğin, makinedeki kot pantolonunuzla birlikte yıkayarak güzel bir rayon elbisesine zarar verebilirsiniz.
  3. Herhangi bir yıkama tekniğini kullanmadan önce daima suni ipek giysilerinizdeki etiketi okuyun. Etiket ‘sadece kuru temizleme' okuyabilir. Bu gibi durumlarda, giysiyi evde yıkamaktan kaçının çünkü kumaş hasar görebilir ve/veya büzülebilir.
  4. Suni ipek giysiler ideal olarak kurutmak için asılmamalıdır, çünkü orijinal şeklini kolayca kaybetme eğilimindedirler. Rayon kumaş için önerilen iki kurutma tekniği hat kurutma veya düz kurutmadır.

Hiç yorum yok

Tema resimleri Ollustrator tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.