Yazlık Kumaşlar Nelerdir | KumasBilgi.com

Yazlık Kumaşlar NelerdirMevsimine uygun kumaşlar, yaz kumaşları nelerdir, yazın hangi kumaşları tercih etmeli, yaz kumaşı seçimi hakkında detaylı ve önemli bilgiler içeren yazımızı okuduktan sonra yazlık elbise almaya gönül rahatlığı ile gidebilirsiniz.

Yazlık Kumaş Çeşitleri, Yaz Mevsimi için Doğru Elbiseler Nelerdir


Sıcak yaz günlerinde doğru kumaşlardan yapılan kıyafetleri tercih etmek çok önemlidir. Terletmeyen, teri emen ve ince yapısı nedeniyle hava alan kumaş türleri yaz kumaşları olarak tercih edilmektedir. Birçok kumaş firması sentetik kumaşları artan oranda üretmekte ve kullanmaktadır. Ancak bu tür kumaşlar hava sirkülasyonuna istenen oranlarda izin vermiyor bu nedenle terleme artıyor ve ter ve yapay kumaşın deriye sürtünmesi sonucu ciltte tahriş olabiliyor. Terlettiği gibi koku da oluşturmaya müsait bir yapısı bulunmaktadır. Hammaddesi doğal olan yani saf pamuk, keten, ipek gibi malzemelerden elde edilen kumaşlar, saf yünden elde edilen kumaşlar ise nefes alan, serin tutup,terletmeyen kumaşlardır. Peki bu yazlık kumaş çeşitleri hangileridir.


Pamuk: % 100 pamuk kumaşlar her türlü iklim şartları için mükemmeldir bu nedenle dünyada en yaygın kullanılan ve çok sevilen bir kumaş üretim malzemesidir. Pamuk beden üzerindeki nemi ve teri emdiği ve vücudumuzun hava almasına izin verdiği için sıcak iklimleri daha başedilebilir bir hale getirir.


Şile bezi: Yazın giydiğiniz şile bezi elbise veya gömlek kolay kolay terletmeyen harika yaz kumaşlarındandır. Genelde beyaz ve krem olsa da renkli şile bezleri de bulunmaktadır. Ayrıca sile bezi kendine has bir görünüme sahiptir.


Keten: Keten kumaşlar serin tutar bu yüzden yazın çok tercih edilen kumaşlardandır. Yaz gelirken vitrinler keten gömlek, etek, elbise ve ceketler ile dolar. Keten çoğunlukla da erkek giyiminde karşımıza çıkar: yaz gelince, genelde üst giyim elbiseler olan keten gömlek ve ceketler ile dolar taşar mağazalar, ancak tutumu ve tuşesi biraz serttir. Bir de kendine özgü ve bazı insanların hoşuna bile giden kolay kırışma özelliği vardır, ütüsü hemen bozulur ve çabucak buruşur. Şüphesiz yaza ait bir kumaştır; çünkü terletmez, hava alır ve koku yapmaz.


İpek: Yazın ipek elbiseler sık kullanılsa da çok sıcak havalar için uygun bir kumaş değildir aslında. Çünkü ipekler üzerinde sarımtırak güneş lekesi oluşabilir. Güneşten etkilenmeyecekleri serin yaz geceleri içinse uygundurlar. İpekli kumaşın ısıya karşı hassasiyeti yüksek olur bu yüzden de ütülenirken de üzerine tülbent serilmelidir. Ayrıca, ipek deforme olmaya en yatkın kumaştır. En pahalı ve bayan giyiminda aranan kumaşlardan olmasına rağmen çabuk solar, çabuk yırtılır ve sararır. Çok hassas ve narin bir kumaş türüdür, her modele uygun değildir. % 100 ipek kumaşlar gündüz sıcaklarının yerine, yaz gecelerinde tercih edilir ise kullanımı daha kolay ve elbisenin ömrü uzun olacaktır.


Krep: Pamuklu krep kumaşlar, yüksek bükümlü ipliklerden krep örgülerde dokunan hafif gramajlı kumaşlardır. Elbiselerde çok kullanılan krepler kullanışlı bir yaz kumaşıdır. Mevsimine göre değişen gramajı sayesinde her sezonda krep kumaşlar kabul görür. Kullanımı oldukça rahattır. Kolay yıkanır ve kolay ütülenir. Viskon ipliğinden ya dapolyesterden de üretilebilir. İsteğe göre doğal ve yapay bir hammaddeden üretilebiliyor olması nedeniyle en çok tercih edilen kumaş türlerinden biridir ve kullanım alanı çok geniştir.


Poplin: Daha çok gömleklerde kullanılıyor. İnce ve hafif. Terletmiyor. Yazın poplin olanları rahatlık ve kullanım açısından çok tercih edilmesi gereken yaz kumaşlarındadır.


Denim/kot: Ağır olanlar kışlık, hafif olanlar yazlık olarak pantolon, gömlek, yelek, etek, ceket ve şort olarak kullanılır. Her mevsimde moda olan kalınlığına göre yazlık ve kışlık olarak kullanılan en popüler ve yaygın kumaşlardandır.


Tülbent kumaşlar: Tülbentler için üretilen kumaşlar olsa da bluz, elbise, etek üretiminde de tercih edilmektedir. İnce ve seyrek dokunmuş, hafif ve yumuşak pamuklu bezlerdir. Çok ince olduğu için üzerimizde yokmuş hissi verir.Vual: İnce numaralı, gaze edilmiş, yüksek bükümlü penye iplikten seyrek olarak dokunmuş, pamuklu kumaş türüdür. Parlak iplikle yapıldığında güzel bir görünüm sağlar. Yollu, figürlü, baskılı, benekli, kabarcıklı, pike veya çizgili gibi türleri de vardır.


Şifon: Sentetik ve ipek olmak üzere ikiye ayrılan şifon, yazlık elbiselerde çok sık tercih edilir. Çünkü üretimi ucuzdur ve yapılan modellerin satışını kolaylaştırır. Kullanım alanı çok geniştir. Kıyafetlerde detay olarak kullanıldığında ürüne hoş bir görünüş katar. Şifon yelekler, kaplar, kimonolar, etekler ve gömlekler her daim sezonların olmazsa olmazlarıdır.


Ayrıca, gömleklik, pijamalık, mermerşahi, saten, organze de pamuklu yazlık kumaş türlerindendir ve yaz mevsiminde sıklıkla kullanılır.

Hiç yorum yok

Tema resimleri Ollustrator tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.