Merserize Nedir | KumasBilgi.com

Merserize Nedir


Merserize iplik, Merserize aslında pamuk ipliğinin pürüzsüzleştirme işlemidir. Yani pamuk ipliğindeki mikroskobik çıkıntılar yakma gibi bir işlemle bu çıkıntılar giderilir. Pamuk ipliği böylece düzgün bir şekilde gözükür.

John Merse tarafından bulunduğu için merserizasyon olarak isimlendirilen bu işlem aslında NaOH yani kostiğin pamuk liflerini şişirmesidir.
Peki pamuk ipliği şişerse ne olur. Pamuk liflerindeki kırılganlıklar giderilir. Pamuğa yansıyan ışık böylece dağılmaz ve daha net yansır. Merserize ipliğinin ipeksi parlak görünümü buradan gelmektedir. Kostikle pamuk ipliğini muamele ederseniz lifler enine şişerBoyarmadde alma kapasitesi artan pamuk iplikleri renkleri daha canlı gösterir. Dayanıklılık artar. İşte ipeksi merserize ipliklerin hikayesi.
Merserize iplikle üretilmiş kumaşlardan çok şık elbiseler meydana gelir.

Merserize Çorap Nedir?

Merserize çorap, % 100 pamuk ipliğinden (işlenmiş merserize iplik) elde edilmiştir. Bu yüzde yüz doğallık demektir. Nem çekme kapasitesi diğer çorap türlerine göre maksimumdur. Yani ayak terleme sonrası ayaklardaki terin (nemin) daha hızlı bir şekilde emilmesi demektir. Merserize çorap, tuşe bakımından da ayak cildine rahatlık  sağlar. İpeksi yumuşaklık sağlar. Merserize çoraplardaki yumuşak tuşe sayesinde ayaklarda konfor sağlanmış olur. Diğer bir fayda görsellikle alakalıdır. Daha canlı renkli çoraplar insan psikolojisine olumlu katkı sağlar.

Hiç yorum yok

Tema resimleri Ollustrator tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.