Akrilik İplik Nedir? Akrilik İp Hammaddesi Nedir? | KumasBilgi.com

Akrilik İplik Nedir? Akrilik İp Hammaddesi Nedir?


Akrilik İp

Çeyiz, ülkemizdeki gelinlerin olmazsa olmazlarındandır. Çeyiz deyince akla örgü işleri gelir. Örgü işleri deyince de bu işlerin temel maddesi ip gelir. Günümüzde tuhafiyeye gittiğiniz zaman bir sürü ip çeşidi ile karşılaşırsınız. Karşımıza çıkan ip çeşitlerden biri de akriliktir. Peki bu akrilik ip nedir?

Akrilik İp Nedir?


Akrilik ipin adında da anlaşılacağı üzere ham maddesi akriliktir. Peki akrilik tam olarak nedir? Akrilik; iplik, kumaş ya da bir çok başka ürüne dönüştürülebilen bir sentetik maddedir. Akrilik temelde bir plastik türüdür. Akrilik ip nedir hakkında birkaç noktaya değinelim:
 • Öncelikle akrilik ip doğal olarak bulunmaz. İnsan yapımıdır. Örneğin yün ve pamuk doğal olarak bulunurken, akrilik sentetik ürün olarak sınıflandırılır.
 • Akrilik kelimesinin bilimsel tanımı uzun zincirli sentetik polimer olarak geçer. Bilimsel tanımını bir kenara bırakacak olursak kısaca akrilik bir plastik türüdür.
 • Akrilik, aklinolitril denen berrak, zehirli, suda çözünebilen bir kimyasal maddeyi bünyesinde yüzde 85 oranında içerir. ABD’de bulunan Çevre Koruma Ajansı ( Environmental Protection Agency ) raporuna göre bu madde kanserojen yani kansere sebebiyet veren maddeler arasındadır. Tabi ki bu her akrilik ip kullanan kanser olacak demek değildir. Fakat, akrilik ip yerine pamuk ya da yün ip kullanmak daha sağlıklıdır.

Kısaca akrilik ip, insan yapımı sentetik bir üründen yapılan bir ip türüdür. Akrilik ip kullanmanın avantajları nelerdir?

Akrilik İp Kullanmanın Avantajları

Akrilik ipin bazı avantajları mevcuttur. İşte o avantajlarından bazıları şunlardır:
 • Çok kolay ulaşılabilirdir. Akrilik ip çoğu ip satan mağazada bulunur. Ayrıca sentetik olmaları sebebiyle çok çeşitli renk çeşitleri mevcut olmaktadır.
 • Uygun fiyat. Akrilik ipin fiyatı çok farklı faktörlere göre değişebilmesine rağmen, her üründe olduğu gibi doğal olan pamuk ve yün iplere göre daha ucuzdur.
 • Dayanıklıdır. Yine insan yapımı olduğundan doğal ip türü olan pamuk ve yüne göre daha dayanıklıdır. Dayanıklı ürünler yapmak isteyenler akrilik ipi kullanabilir.
 • Genelde yıkanabilir. Akrilik ip türü genellikle yıkanabilir bir türdür. Fakat insan yapımı olduğu için bazı farklılıklar gösterebileceğinden ipin üzerinde bulunan direktiflere uymak gerekir.
 • Dikiş tanımı. Akrilik iplerde dikişi izleyebileceğiniz bir yön mevcuttur. Özellikle açık renkli iplerde daha belirgin olan bu özellik acemi tığ işi yapanlar için akrilik ipin tercih edilebilirliğini arttırır.
 • Yüne alerjisi olanlar için bir alternatiftir.

Akrilik İp Kullanmanın Dezavantajları

Akrilik ip avantajlarının yanında dezavantajlara da sahiptir. Bunlardan bazıları şunlardır:
 • Akrilik ip kaba bir dokuya sahiptir. İplik halindeyken yumuşak hissedilmekle beraber, örülmeye başlandığında hem eli ağrıtmakta hem de oluşan ürün kaba durmaktadır.
 • Yanıcıdır. Bu özelliği yüzünden mutfak gibi yerlerde kullanım için yapılacak herhangi bir örgüde kullanılması güvensizdir.
 • İnsan yapımdır. Günümüzde doğaya bir dönüş hevesi vardır. Her şeyin organiği daha pahalıdır ve daha fazla tercih edilmektedir. Bu yüzden organik ürünleri kullanmakta hassasiyet gösteren kişilerce pek tercih edilmez.

Hiç yorum yok

Tema resimleri Ollustrator tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.