Cupro Kumaş Nedir? Özellikleri, Nerede ve Nasıl Yapıldığı Hakkında Bilgiler | KumasBilgi.com

Cupro Kumaş Nedir? Özellikleri, Nerede ve Nasıl Yapıldığı Hakkında BilgilerKumaş adıCupro
Kumaş olarak da bilinirCupramonyum rayon, cupra, amonyak, ipek
Kumaş bileşimiYarı sentetik bir tekstil maddesi elde etmek için bakır, amonyak ve kostik sodaya maruz kalan geri dönüştürülmüş pamuk (veya diğer bitki) selülozu
Kumaş olası iplik sayım değişimleriCuprammonium rayon olağanüstü inceliği ile ödüllendirildi
Kumaş nefes alabilirlikNispeten düşük
Nem emici yeteneklerılımlı
Isı tutma yetenekleriılımlı
Gerilebilirlik (vermek)Makul esnek
Boncuklanma / kabarcıklanma eğilimliYüksek
Kumaşın ilk üretildiği ülkeAmerika Birleşik Devletleri
Bugün en büyük ihracatçı / üretici ülkeÇin
Önerilen yıkama sıcaklıklarıSoğuk veya ılık
Yaygın olarak kullanılanKaliteli kıyafetler, şallar, gece kıyafetleri, iç çamaşırları, bluzlar, yazlık elbiseler, diğer hafif ve formel giysiler

Cupro kumaş nedir?

Doğal elyaf ile yapılan her giysi sonunda ömrünün sonuna ulaşır. Çoğu durumda, pamuklu giysiler kullanımdan sonra atılır, ancak eski tişörtleriniz Çin tekstil fabrikalarında  bazen “cupro” veya “cupra” olarak adlandırılan bir tekstil yapmak için geri dönüştürülebilir.

Cupro kumaş çevreye duyarlılıklarımıza hitap eden geri dönüştürülür.Bununla birlikte, aynı zamanda, cupramonyum rayon üretimi, üçü uygun şekilde bertaraf edilmediklerinde toksik olabilen çok miktarda bakır, amonyak ve kostik soda içerir. Dahası, cupro lifleri sertleşmeden önce çeşitli toksik kimyasallarla yıkanmalı ve bu da çevreyi daha fazla zarar vermeye maruz bırakmalıdır.

Cupro kesinlikle sentetik olmasa da, doğal bir elyaf da değildir. Amonyak, bakır ve kostik sodaya maruz kaldıktan sonra, selülozun pamuktaki veya herhangi bir başka bitki ürünündeki kimyasal yapısı çarpıcı bir şekilde değişir, bu da cuproyu doğal veya geri dönüştürülmüş bir elyaf olarak pazarlanan Çin rayon türevinin bir başka örneği haline getirir.

Benzer liflerin örnekleri arasında, her ikisi de devlet kontrolündeki Çinli tekstil üreticileri tarafından yaygın olarak savunulan liyosel ve tencel sayılabilir. Sonunda, cupro gibi suni ipek tipi kumaşlar, geri dönüştürülürken çevre üzerinde tamamen sentetik elyaflarla aynı olumsuz etkiye sahip olabilecek yeni bir tekstil kategorisine girer.

Cupro Özellikleri

 • Cupro genellikle bu nitelikler için ödüllendirilir:
 • İncelik
 • elastikiyet
 • Diğer kumaşlarla kolay karışım

En dayanıklı rayon türevi olmasa da, cupramonyum rayon ipeğe en çok benzeyen sentetik kumaşlardan biridir, bu yüzden genellikle bu doğal elyaf ile geleneksel olarak yapılan giysileri değiştirmek için kullanılır. Bununla birlikte, Cupro gerçek ipek gibi bir şey değildir ve bu kumaşın bazı dezavantajlarına tamamen adil olmak için değinmek önemlidir:
 • 180 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda kolayca tutuşur
 • Ateşlendiğinde kazanılanlar
 • Önemli miktarda bakır içeren bir kalıntının ardında bırakır

Cupramonyum rayon sıcak suda yıkanamaz ve yün gibi doğal liflerden farklı olarak cupramonyum temiz şekilde yanmaz.

Cupro kumaş nasıl üretilir?

Cupramonyum rayon, pamuklu giysiler gibi bir bitkisel ürünün selülozu bir amonyum ve bakır karışımına maruz bırakılarak yapılır. Bu iki element, yeni bir madde yapmak için selülozla birleşir ve daha sonra karışım, kostik sodaya bırakılır ve bir memecikten geçirilir.

Ekstrüde diziler daha sonra selülozu yeniden yapılandıran ve amonyak, bakır ve kostik sodayı çıkaran bir dizi sertleştirme banyosuna batırılır. Bazı durumlarda, bu banyolar birçok kez tekrar kullanılabilir, ancak ne olursa olsun, cupramonyum rayon banyoları bir yerde bir yerde atılmalıdır.

Cupro kumaş nasıl kullanılır?

Cupramonyum rayon neredeyse sadece giyimde kullanılıyor, eşarplar da bazen bu kumaşı da içeren birkaç aksesuardan biri. Birçok durumda, cupro, hazır giyim veya aksesuara farklı özellikler kazandıran doğal veya sentetik elyaflarla karıştırılır.

Diğer kumaşlarla karıştırıldığında cupramonyum rayon'un giyim uygulamaları arasında bluzlar, tişörtler, tişörtler, spor sütyenleri ve diğer hafif, özel giysiler bulunur. Tek başına cupro, en çok forma uygun elbiseler gibi ince, şeffaf giysiler içinde kullanılır.

Cupro kumaş nerede üretilir?

Diğer tüm sentetik tekstiller gibi, Çin de dünyanın en büyük cupramonyum rayon üreticisidir

Cupramonyum rayon üretimi ile ilgili çevresel kaygılara rağmen Çin, her yıl Batı ülkelerine tonlarca “cupro” ihraç etmeye devam ediyor.

Cupro kumaşın fiyatı nedir?

Cuprammonium rayon, düşük maliyeti ile açıkça üretiliyor. Çok miktarda atık selüloz çok az miktarda elde edilebilir ve bu selülozu birkaç temel element ile karıştırarak sıfırdan tamamen yeni selüloz elyafları oluşturmak mümkündür.

Bu çabanın kar marjları, hacim hareketlerinin yüksek kaldığı varsayımıyla çok büyük, ancak rayon üreticilerinin zararına, tüketiciler yapay elyafları çekmeye ve organik alternatifleri benimsemeye devam ediyor. Daha bütünsel elyaf geri dönüşüm süreçleri ortaya çıktıkça ve insanlar sentetik kumaş kullanmayı bıraktıkça, cupramonyum rayon üretimi işsiz kalacaktır.

Cupro kumaş türleri nelerdir?

Cupramonyum rayon için birçok farklı marka ismi ve argo kullanılırken, hepsi aynı geri dönüştürülmüş maddeye atıfta bulunur. Alışmanız gereken ilgili terimlerden bazıları:
 1. Cupramonyum rayon: Cupra, cupro, amonyak ipeği veya Bemberg için bilimsel isim.
 2. Cupra / cupro: Tescilli marka isimleri yerine, bu terimlerin basitçe Çin fabrikası kupramonyum rayonuna yönelik argo olduğu anlaşılmaktadır.
 3. Amonyak ipek: Kumaş pazarlamacılarının uzun zaman önce, amonyağın vücudunuzla temas etmek istediğiniz bir şey olmadığını fark ettiklerini düşünürdünüz, ancak cupramonyum rayon giysiler hala birçok Çin tekstil web sitesinde "amonyak ipeği" olarak anılıyor.
 4. Bemberg: Üreticiler hala ABD'de cupramonyum rayon yapmaya çalışırken, “Bemberg” ticari ismi altında JP Bemberg adlı bir şirket tarafından patenti alındı. Ancak yine de aynı cupramonyum rayon.

Cupro kumaş çevreyi nasıl etkiler?

Geri dönüştürülmesine rağmen, cupramonyum rayon çevre üzerinde kesinlikle olumsuz bir etkiye sahiptir. Çevresel krizlere çözüm aramak yerine, cupro ve benzeri kumaş üreticileri atık ürünlerle nasıl para kazanılacağını bulmaya çalışıyor.

Yıllar geçtikçe, Çin dünya atığını aşamalı olarak oldukça düşük bir maliyetle biriktirdi ve Pekin'deki laboratuvar bilim adamları bu atık malzemeyi kullanılabilir kumaşa dönüştürmek için yeni yollar geliştirmek için yorulmadan çalıştılar. Bakır, amonyak ve kostik soda ucuzdur ve cupro üretim süreci de aynı şekilde ucuzdur.

Selülozun amonyak ve bakır ile karıştırılması ve giyilebilir kumaşa dönüştürülmesinin güvenliğine çok az önem verildiğinden, kupramonyum rayon üretim süreci tamamlandığında, bu toksik maddelerin uygun şekilde imha edilmesine eşit bir şekilde göz ardı edilmesinin ödenmesi gerektiği anlamına gelir. Çin'in sentetik tekstil fabrikaları, dünyadaki modern köle işçiliğinin bir kaynağı olarak ve dünyadaki tüm fabrikaların bir ürünü olarak, kupro kesinlikle hepimizin paylaştığı çevresel yönetim nedenini ileri sürmüyor.

Hiç yorum yok

Tema resimleri Ollustrator tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.