Kumaş Boyası Nasıl Kullanılır? | KumasBilgi.com

Kumaş Boyası Nasıl Kullanılır?


Kumaş Boyaları

Kumaş boyası, bir kumaşın tamamını veya bir bölümünü boyamak için geliştirilen ürünlerin genel isimdir. Tüketicilerin kolaylıkla uygulaması için hazırlanan bu ürünler genellikle renkleri solan kıyafetler ve ev tekstil ürünlerinde tercih edilir. 

Kumaş boyama işlemi evdeki gereçler kullanılarak kolaylıkla gerçekleştirilebilir. Ürünler için hazırlanan basit yönergeleri dikkatle takip ettiğiniz takdirde yıkanmaktan rengi solmuş tişört, kot pantolon, kazak ve yazlık elbise gibi kıyafetleri dilediğiniz renge boyayabilirsiniz. Bunun yanında koltuk kılıfı, masa örtüsü, halı, kilim ve nevresim gibi ev ürünlerine de kumaş boyası uygulanabilir.

Polyester dışında tüm kumaş çeşitleri kumaş boyası ile boyanabilmektedir. Buradaki tek koşul hedeflenen rengin kumaşın şu anki renginden daha koyu olmasıdır.

Kumaş Boyama Yöntemleri

Kumaş boyama için üç yöntem bulunmaktadır: Kova/lavabo yöntemi, çamaşır makinası yöntemi ve kaynatma yöntemi. Sonuçlar açısından bu teknikler arasında bir fark yoktur. Tüm kumaş çeşitleri için dilediğiniz yöntemi gönül rahatlığıyla seçebilirsiniz.

Kumaş boyası miktarı boyama yöntemine göre değişmez. Her 200 gram kumaş için 10 gram Viktoria kumaş boyası kullanabilirsiniz. Daha koyu bir renk elde etmek için boya miktarı iki katına kadar artırılabilir.

Kumaş Boyama İçin Gerekli Malzemeler

Kullandığınız tekniğe göre ihtiyacınız olan malzemeler de değişecektir. Ancak hepsi kova, tencere, kepçe ve plastik kap gibi her evde bulunan, ekstra bir alışveriş yapmanızı gerektirmeyecek malzemelerdir.

Fiske boya sabitleyici, tuz, sirke ve bulaşık deterjanı da boyama kalitesini artırdıkları için şiddetle kullanılması tavsiye edilen ürünlerdir.

Batik Boyama - Tie-Dye

Kumaş boyaları, tüm batik boyama (tie-dye) tekniklerinde kullanabilir. Bu teknikler için özel satılan boyaların içeriği kumaş boyaları ile aynıdır. Boyama işlemi tamamlandıktan sonra kumaşa Fiske boya sabitleyici uygulayarak renklerin akmasını engelleyebilirsiniz. Birden fazla rengi aynı kumaş üzerinde uygulayabilir, uyumlu renklerle birbirinden keyifli desenler ortaya çıkarabilirsiniz.

Kumaş Boyası Nasıl Kullanılır? Nereden Alınır? Çeşitleri?


Eskimiş ya da rengini beğenmediğiniz kıyafetlerini atmak yerine, kumaş boyası yardımıyla boyayarak tekrar kullanabilirsiniz. Kumaş boyama işlemi basit bir işlemdir. Örneğin; siyah pantolonunuz birkaç yıkamadan sonra gri ya da füme rengini alabiliyor. Bu pantolonlarınızı boyayarak yeni bir görünüm elde edebilirsiniz.

Kumaş Boyası Nereden Alınır?

Kumaş boyasını çeşitli yerlerden alabilirsiniz. İstediğiniz renk ve tonlarda yer alan renk skalasından dilediğiniz rengi seçebilirsiniz. Bu toz boyanın yanında bir de renk sabitleyici almanız gerekiyor. Renk sabitleyici, boyadığınız kumaş yıkandığında rengin akıp gitmesine engel olacaktır.

Genellikle ince katlar için bir paket toz kumaş boyası yeterli olurken, kalın kot veya normal pantolon, ceket ve kaban gibi giysilerde, tek parçaya en az bir paket kumaş boyası kullanılır.

Kumaş Boyası Nasıl Kullanılır?

Kumaş boyama için bir adet kumaş boyası, renk sabitleyici ve çamaşır makinesi ya da iki adet kova kullanabilirsiniz. Kumaş boyarken dikkat edilmesi gereken hususlardan biri, boyamamız gereken kıyafetin tek renk olması gerekiyor.

Kumaş Nasıl Boyanır?

Kumaş boyamanın birçok yöntemi vardır. Bu yöntemlerden en pratik olanı, çamaşır makinesi ile boyamaktır. Evde kullanmadığınız tencere ile de boyama yapabilirsiniz. Bunun için, tencerede kumaşı kaynattıktan sonra su dolu leğende kumaşı soğumaya bırakmalı, daha sonra sabitleyiciyi dökmeli ve daha sonra sıkmalısınız. Bu zor ve uğraştırıcı yöntem yerine çamaşır makinesini tercih edebilirsiniz.

Çamaşır Makinesi İle Kumaş Nasıl Boyanır?


Bir kabın içinde bir paket toz kumaş boyası dökmelisiniz. İçine 1 tatlı kaşığı tuz ve 1 yemek kaşığı sirkeyi de eklemelisiniz. Kabın kalan kısmına sıcak su döküp karıştırmalısınız. Boyanacak kumaşı 15 dakika kısa programda ıslatmalısınız. Kumaş boyasının tesir edebilmesi için kumaşın ıslak olması gerekiyor.

Kumaşı makineden çıkarmadan hazırladığınız karışımı kumaşa dökmelisiniz. Sabitleyiciyi de çamaşır makinesinin yumuşatıcı gözünden dökmelisiniz.

Kumaşı boyamak için yüksek dereceyi seçmelisiniz. Bunun için 80-90 derece uygundur. Sıkma yapmayın veya düşük dereceli sıkma ayarını tercih edin.

Boyama işlemi tamamladıktan sonra, kumaşı kuruması için asın. Makinenizin içinde olan siyahlıklardan kurtulmak için boyama yaptırdıktan sonra bir defa boş çalıştırmalısınız.

Elde Boyama Nasıl Yapılır?


Bu işlemde eldiven kullanmamız gerekiyor ve boyama yapılacak alanı kâğıt ve gazeteyle çevrelemelisiniz. Bu işlem için iki adet kova da kullanıma hazır olacak şekilde yanınızda bulundurmalısınız.

Kovanın birine toz kumaş boyasını dökün kıyafeti de kovanın içine yerleştirin. Daha sonra iyice karıştırın. Karıştırma işlemi tamamlandıktan sonra iki saat beklemeye bırakın ve bekleme işlemi bittikten sonra kıyafeti diğer kovaya alın ve üzerine su ekleyin.

Kovanın içinde bulunan giysiyi iyice ovalayın. Daha sonra rengi kalıcı hale getirmek için içerisine bir miktar tuz ekleyin ve temiz bir suyla yıkayın. Daha sonra, güneşsiz bir ortamda kurumaya bırakın. Kuruduktan sonra ters bir şekilde ütüleyin ve kıyafetiniz kullanıma hazır.

Hiç yorum yok

Tema resimleri Ollustrator tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.