Moda Unsurları Nelerdir? | KumasBilgi.com

Moda Unsurları Nelerdir?

Şekil 2.1. Siluet Grupları

Moda trendleri genelde moda ürünlerinin gün sonunda nasıl görüneceği ile ilgilidir. Moda ürünlerindeki bu mevsimsel yenilikler, moda unsurlarından herhangi birinde yapılan değişikliklerle de sağlanıyor. Moda öğeleri, siluet, renk, detay ve doku olmak üzere dört temel bileşenden oluşur.


Siluet

Silhouette, uzaktan görüldüğünde ve ayrıntılar anlaşılmadan önce neredeyse kıyafetlerden yapılmış ilk etkidir. Vücutta bir giysinin yarattığı çizgi veya kontur.

Siluet, giyim şeklinin ana hatları kaba olarak tanımlanabilir. Silordaki en büyük değişiklik, I. Dünya Savaşı sonrası giysilerde, modern elbiseye geçişte kadın silüetinde yaşandı. Uzun etekler, köprüler, büyük başlardan ayakları ayağa kaldıran etekler ve korse olmadan hareketli bir görünüme sahip olan kadınların silueti bugün de varlığını sürdürüyor. Yine 1960'lı yıllarda, Vietnam Savaşı karşıtı grupların ve Çiçek Çocuklarının etkisinde, erkek silueti ve bayan silueti birbirine yakıntı ve bugünün uniseks modasının temeli atıldı.


Silhouet bir giysi formudur. Siluet, dik yakalı, dar etek, İspanyol pantolon ve benzeri gibi belli bir modanın ayırıcı formlarıyla ilgilidir. Bir siluet, tasarlanmış giysi formu, bu stillerin farklı yorumlarıyla ortaya çıkan bir kostümün ayrı bir formu veya kostümü olarak tanımlanabilir. Moda ve modanın tasarım siluetinde sayısız varyasyon var. Bu varyasyonlar çeşitli şekillerde birleştirilebilir. Fakat Anges Brooke Young'un araştırması aslında sadece üç temel formun olduğunu göstermiştir. Bunlar düz / boru şekilli, kemer dar / etek geniş şekli ve kalça şeklinde yükseltilmiş silüetlerdir. Günümüzde pek çok moda uzmanı bu siluet grubuna düz / boru silüetinin dört varyasyonunu ekledi. Bu siluet grupları uzun-ince, dörtgen, kama ve A-şeklinde


Renk


Renk, tüketicilerin ilgisini çeken ilk unsurdur. Bunun nedeni, rengin doğrudan ürünün yüzeyini kaplamasıdır. Aynı zamanda renk açık bir sosyal ve kültürel gösterimdir. Renk, ürün tasarımında dekoratif özelliklerin ötesine geçmiştir; giysinin hacim ve derinlik vererek giysinin siluet üzerindeki etkisi; ışıkla olan ilişkisi nedeniyle giysinin kumaşını ve kumaşını yönetir. Moda endüstrisi açısından, sadece estetik yargıla sınırlı değil; hedef kitle yönünde belirlenir ve hatta renk kendisi satışlar sağlayabilir. Örneğin, siyah her sezon satılan bir renktir ya da moda renk çok satan mod ’da renk gücünü gösterir

Detay

Bir ipek şekli ve formu vermek için gereken tek tek öğelere detaylar denir. Bu ayrıntılar; etek ve pantolon uzunluğu ve genişliği, omuz, bel ve kol işleme ve bezeme. Silüetler birbirlerinin ayrıntılarıyla farklılaşıyor. Ayrıntılı eğilimler aşırıca kaçarsa, ters eğilim gerçekleşmeye başlar. Örneğin; 1940-1950 yıllarında, kıyafetlerin omuzları büyük cepliklerle geniş tutulurken, 1960-1970 yılları arasında küçülmeye başlamışlar, 1980'lerde büyük cepli büyük omuzlarına döndükleri 1990'lı yıllarda gerilemişlerdir.

Doku

Doku, materyalin görüntüsüdür ve hissedilir. Doku, ipin görünümünü etkileyebilir ve malzemenin yapısına bağlı olarak kaba ve narin bir görünüm kazanabilir. Aynı zamanda kumaşın dokusu da rengi etkiliyor. Örneğin kaba kumaşlar ışığı tam olarak yansıtmamakla birlikte, yumuşak dokulu kumaşlar hafif kumaş üzerine daha net bir şekilde yansır.


Hiç yorum yok

Tema resimleri Ollustrator tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.