Atlas Kumaş Nedir, Nerelerde Kullanılır, Özellikleri Nelerdir? | KumasBilgi.com

Atlas Kumaş Nedir, Nerelerde Kullanılır, Özellikleri Nelerdir?


Atlas kumaş, moda sektörünün en sık kullanılan kumaş türlerinden biridir. Bu kumaş daha yaygın ismiyle Saten olarak da bilinir. İnce ipekten sık olarak dokunmaktadır. Kıymeti ise dokunuş özelliklerine göre belirlenmektedir. Çoğunlukla gümüş ve altın teller ile işlenir. Abiye ve benzeri kıyafet çeşitlerinde sıkça kullanılmaktadır.


Atlas Kumaş Nedir?

Atlas kumaş nedir ile ilgili olarak öncelikle bu kumaşın ipekli bir kumaş türü bulunduğunu belirtebiliriz. Parlaklığı ürünü daha çekici gösterir. İtalyanca talise kelimesinden türetilmiştir; bu dildeki anlamı ise tüysüz parlaktır. 14. Yüzyıldan beri kullanılan bir kumaştır.

Saten kumaş ile ilgili bir diğer dikkat çekici unsur ise bu kumaşın Selçuklular, Osmanlılar, Bizanslılar, Araplar tarafınca da yaygın olarak tercih edilmesidir. Eski dönemlerde Frank Atlası olarak da geçen bir kumaş türüdür.

Atlas kumaş terletmez

Bu kumaş türünün özellikleri içinde birçok kalite sayılabilmektedir. Öncelikle bu kumaşlar düz renkli olarak üretilirler. İpekli bir kumaş türüdür ve belirttiğimiz benzer biçimde parlaktır.

Parlaklığının yanında saten kumaş özellikleri içinde sertliği de dikkat çeker. İşlemesinde gümüş ve altın teller kullanılır. İnce ipekten sık şekilde dokunan bir kumaş türüdür.

Lüks ve sağlam bir kumaş olması abiye gibi gece elbiselerinde de sıkça kullanılmasını ve tekstil sektöründe tercih edilmesini sağlar.

Atlas Kumaş Nasıl Meydana Gelir?

Bu tür kumaş nelerden kaynaklanır? ile ilgili olarak bu kumaşın beş atkı ve beş çözgü ipliği bulunmuş olduğunu belirtebiliriz. Her çözgü ipliğine karşılık bir bağlantı noktası mevcuttur. Yükselme sayısı ise birden büyük olma özelliğine haizdir. Atlas dokuma kumaşına özgü bağlantı noktaları vardır.

Atlas bağlantı noktaları birbirlerine değmemektedirler. Atlas kumaş, polyester kumaştan değişiktir. Bununla birlikte ipekten mamul saten dokumalı kumaş ile de ayrılır. Çoğunlukla pamuktan yapım edilir; saten dokuma özelliğine sahiptir.

Atlas Kumaş Dayanıklı mıdır?

Bu kumaşın dayanıklılığı konusunda bu özelliğinin oldukça ön planda olduğunu belirtebiliriz. Hem tarihte bununla beraber moda sektöründe bu kumaş çok yaygındır ve uzun yıllar boyunca popüler kumaş türleri içinde gösterilmektedir.

Saten kumaşın dayanıklılığı yüksektir. Yapısı gereği bu kumaş türü kalınca ve ağırdır. Çok kırışma yapmaz; ütülemesi kolaydır.

Atlas Kumaş Hangi kıyafetlerde Kullanılır?

Atlas kumaşın kullanıldığı kıyafetler arasında elbiseler, gömlekler gelmektedir. Genellikle bu kumaşı hanımlar tercih ederler. Parlaklığı ve dayanıklılığı bir oldukça insan için çekici özellikler arasındadır.

Saten kumaşın kullanıldığı giysiler sıkça lüks görünümlü ve şıktırlar. Hazır giyim sektöründe saten kumaş en sevilen kumaş türlerindedir.

Çözgü Atlası ve Atkı Atlası Nedir?

Atlas kumaş tarihsel olarak eski dönemlerden günümüze ulaşmış kumaş çeşitlerindendir. Saraylarda da sıkça kullanılan bir kumaş türüdür. Atlas bağlantının sınıflandırılması açısından çözgü atlası ön plana çıkar.

Kumaşın yüzeyinde çözgü iplikleri ağırlıklı olarak kullanıldıysa bu kumaş çözgü atlasıdır. Atlas iplikleri hakimse bu kumaş atkı atlası olarak isimlendirilmektedir. Dikiş işlemleri ise zor olsa gerek; hataya pek olanak tanıdığı olan bir kumaş türü değildir.

Hiç yorum yok

Tema resimleri Ollustrator tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.