Dabıl (Doubleface) Kumaş Nedir? Özellikleri | KumasBilgi.com

Dabıl (Doubleface) Kumaş Nedir? Özellikleri


Dabıl Kumaş Nasıl Bir Kumaştır

Yün, akrilik, pamuk, viskon ve polyester ürünlerden elde edilebilen dabıl kumaş nasıl bir kumaştır? Esnek midir, yazlık mıdır, kaliteli midir gibi soruların cevaplarını yazımız içeriğinde vermeye çalışacağız.

Dabıl Kumaş Nasıl Oluyor?

İki tarafı da genellikle değişik renklerde olan bu sebeple iki tarafınında kullanılabildiği çift plaka interlok kumaştır. Yünden, ipekten, pamuktan üretilebildiği için kumaşın özellikleri de kullanılan ham maddeye göre değişmektedir.

Kumaş ismini “double fabric” isminden alır. Çift anlamına gelen double kelimesinin okunuşu sebebiyle ülkemizde ürüne dabıl kumaş denmektedir.

Dabıl Kumaş Özellikleri:

  • Desenli olabilir.
  • Çok yönlüdür.
  • Likra kullanımına göre esnekliği değişmektedir.
  • Kalın ve inceliğine göre dört mevsim tercih edilebilen bir üründür.
  • Kullanılacak sektöre göre farklı dabıl kumaş oluşturma yöntemleri vardır.
  • Üretimde kullanılan tekniğe ve ham maddeye göre özellikler değişebilmektedir.
  • İyi ısı tutan modelleri vardır.
  • Bazı modelleri su geçirmemektedir.

Dabıl Kumaş Nasıl Bir Kumaştır?

Dabıl kumaşlar dayanıklıdır. Bu sebeple taşıma ve hareket bantlarında dahi kullanılmaktadır. Kumaşa çok yönlü denilmesinin sebebi budur. Kumaşın gramajını aşırı yükseltmeden yapılan ürünler de giyim ve döşeme sektöründe tercih edilebilmektedir. Isı tuttuğu için palto yapılabilmektedir. Tesettür giyimde de dabıl krep kumaş tercih edilen bir üründür.

Üç çeşit dabıl kumaş oluşturma tekniği vardır. Bunlar kendinden bağlama, merkez çözgü iplikleriyle bağlama ve dolgu ipliklidir. Bu iç teknikle yapılmış kumaşların her birinin kendine ayrı özellikleri vardır.

Dabıl Kumaş Terletir Mi?

Yukarıda da belirttiğim gibi dabıl kumaşların özellikleri kullanılan ham maddeye göre değişmektedir. Viskon, pamuk gibi kumaşlar hava aldığı için ve nem emme özelliği olduğu için terletmez ve koku yapmaz. Ancak almış olduğunuz dabıl kumaş %100 polyester kumaştan yapılmış ise o terletebilir. Bu sebeple polyester kumaş tercih edecekseniz dahi bunun pamukla veya diğer sağlıklı kumaşlarla karıştırılmış olanları tercih etmenizi öneririz.


Hiç yorum yok

Tema resimleri Ollustrator tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.