Poplin Kumaş Nedir? Poplin Elbise Nasıl Yıkanır? | KumasBilgi.com

Poplin Kumaş Nedir? Poplin Elbise Nasıl Yıkanır?Poplin kumaşlar, 15.yüzyılda Fransa’da bulunmuş ve günümüze kadar sıkça kullanılmıştır. Eskiden poplin kumaşlar %100 ipek olarak üretiliyorlardı. Günümüzde ise daha çok merserize ince numara penye pamuk ipliği daha çok kullanılmaktadır. Birçok poplin kumaş çeşidi bulunur. Tekstil sektöründe ağırlıklı olarak tercih edilen bir kumaştır.

Poplin kumaş ipeksi bir görünüme sahip olan bir kumaş türüdür. Bu kumaş türü oldukça yumuşaktır. İnce ve sık dokunmuş olan bu kumaş türü oldukça şık bir görünüme sahiptir.

Geçmişten bu yana özel olarak ipek iplik ile üretilmektedir. İpek ipliğin o yumuşaklığı ince ve sık dokunması ile birlikte ortaya yumuşacık bir kumaş çıkmaktadır. Son yıllarda ise kumaş merserize ince penye pamuk iplikler ile dokunarak poplin kumaşlar üretilmektedir. Bu kumaşlar da ipek iplikten yapılan kumaşlar gibi oldukça ipeksi ve yumuşak bir sonuç vermektedir.

Poplin Kumaş Nedir?

Yumuşak dokusu ile bilinen bir kumaş türüdür. İnce iplikler ile sık dokunarak üretilmektedir. Bu kumaşlar eskiden ipek iplikler ile dokunurken günümüzde merserize ince penye pamuklu iplikler ile dokunmaktadır.Poplin Kumaş nedir denilince akla nevresim ve çarşaf yapımında kullanılan kumaşlar gelmektedir.

Poplin Kumaş Özellikleri

Bu kumaş türünün en belirgin özelliği, ince iplik ve sık dokumadan dolayı yumuşak olduğunu söyleyebiliriz. %100 pamuklu olarak dokunan kumaşlar nevresim, çarşaf bebek örtüleri gibi pek çok alanda sıklıkla kullanılabilmektedir.

 • Yüzde yüz pamuk olarak üretilebildiği gibi;
 • Yün,
 • Pamuk,
 • İpek,
 • Polyester,
 • Rayon gibi farklı iplikler ile de üretilebilmektedir.

Bu ipliklerin karışımı ile de bu kumaşlar üretilebilmektedir.

Bu Kumaşın Avantajları Nelerdir?

Bu kumaş hakkında pek çok özellikten bahsetmek ve saymak mümkündür.
Bu kumaş ile;

 • Çarşaf,
 • Nevresim,
 • Tişört,
 • Trençkot,
 • Gömlek,
 • Abiye elbise,
 • Kışlık giysiler,

Hazır giyim sektöründe de oldukça sık kullanılmaktadır.

En dikkat çeken avantajı ise, ince olmasına rağmen sıcak tutmasını da söyleyebiliriz. Bu özelliği sayesinde gömlek üretiminde kullanılmaktadır. Tekstil sektöründe de oldukça avantajlıdır.

Poplin Kumaş Kırışır mı?

Bu kumaşın dezavantajı olarak kumaşın ütü istemesi olduğunu söyleyebiliriz. Bu kumaş türü ince iplik ile sık dokunmasından olayı oldukça şık bir görünüme sahiptir bu yüzden az da olsa ütü istemektedir.

Poplin Kumaş Dikimi

Bu kumaş türü her türlü dikişe uygun bir kumaştır. Pek çok tekstil ürününde bu kumaş kullanılmaktadır ve her türlü dikiş için uygundur. Overlok için de uygun olup gömlek, bluz, trençkot, elbise gibi pek çok hazır giyim ürünlerinde kullanılmaktadır.

Poplin Kumaş Kullanım Alanları Nelerdir?

Bu kumaş genel olarak tekstil ürünlerinde kullanılmaktadır. En çok da nevresim üretiminde kullanılmaktadır. Piyasada yer alan nevresimlerin pek çoğunda bu kumaş türü kullanılmıştır. Ayrıca elbiseler de kadınlar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Kalın kumaşlar ceket, pantolon gibi ürünlerde kullanılırken ince kumaşlar da çarşaf ve nevresim için kullanılmaktadır.

Poplin Kumaş Nasıl Yıkanır?

Bu kumaşların üretildiği iplik türüne göre yıkama derecesi de değişebilir. İpek iplikten üretilen ürünler düşük sıcaklıklarda yıkanırken pamuklu çarşaf ya da nevresimler 60 dereceye kadar yıkanabilmektedir.


Hiç yorum yok

Tema resimleri Ollustrator tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.