Tafta Kumaş Nedir? Tafta Kumaşın Özellikleri | KumasBilgi.com

Tafta Kumaş Nedir? Tafta Kumaşın Özellikleri


Tafta, yumuşak, sık dokunmuş, parlak, ince, ipekten yapılma bir kumaş türüdür. Tafta kumaştan yapılan elbiselere ise tafta elbise denir. 

Özellikle, astar, gece elbiseleri ve gelinlik yapımında kullanılmaktadır. Vücuttaki kusurları kapatabilme özelliği ve elbiseye parlaklık vermesi sebebiyle, abiye elbiselerde tercih edilen bir kumaş türü olmaktadır. Hafif dalgalı bir görünümü olması sebebiyle, vücuttaki kusurları da örtme özelliğine sahiptir. Tafta elbiseler, şık davetler, düğün, balo, mezuniyet gibi özel gecelerde giyilir.

Tafta Elbisenin Özellikleri Nelerdir?

Kalıp açısından vücudu güzel kaplar, bu sebeple giyilen elbise straplez olsa bile herhangi bir kayma yaşanmaz. Tafta elbise modellerinde çoğunlukla bir astar ihtiyacı hissedilmez. Çünkü iç göstermeme gibi bir özelliği vardır. Kendiliğinden kıvrımlı bir kumaş türü olduğu için, daha çok drapeli elbise ve gelinlik modellerinde kullanılır. Sade bir kumaş olma özelliği ile başka herhangi bir aksesuar ya da süslemeye ihtiyaç duymaz. Tafta elbiselere en çok yakışan eklemeler, dantel ve tüllerdir.

Tafta Elbiseler İle Şıklığınızı Ortaya Çıkarın

Tafta elbiseler sade oldukları için, ayakkabı, aksesuarlar, çanta, saç gibi ayrıntılar daha gösterişli modellerden seçilebilir. İpek, florans, sentetik, payet, fay gibi çeşitleri vardır. Kalitesi ve duruşu sebebiyle, ipek tafta kumaşı tercih edilmelidir. Pamuklu tüm kumaşlar gibi, sağlıklıdır, terletmez, hava alır. Kullanışlı bir kumaş türüdür, giyildiğinde hiçbir şekilde bir rahatsızlık yaşatmaz, hafif bir kumaştır. Tafta elbiselerin bakımı ve yıkanmasında dikkat edilmelidir. Tafta kumaşların, yıkandıklarında çekme gibi bir özellikleri vardır. Elde yıkanması veya kuru temizlemeye verilmesi en uygun seçeneklerdir.

Sade ama şık bir görüntü elde etmek isteyen kişiler tafta elbise modellerini tercih edebilir. Kilolu bayanlar, taftanın sade olma özelliği sayesinde bu kumaş ile daha zayıf bir görüntü elde edebileceklerdir. Dar kesime sahip tafta elbiseler, her zaman daha formda ve minyon gösterir. İnce yapılı kişilerse, bel bölgesinden kıvrımla başlayan tafta elbise modellerini tercih etmeleri iyi bir seçim olur. Basen konusunda sıkıntı yaşayan kişilerse, tafta bir elbiseyi kloş kesimde tercih ederek avantaj sağlayabilirler. Tafta kumaştan yapılmış elbiselerin kusuru kapatma avantajını, herkes kendi vücuduna göre kullanabilir.Hiç yorum yok

Tema resimleri Ollustrator tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.