Scuba (Dalgıç) Kumaş Nedir? | KumasBilgi.com

Scuba (Dalgıç) Kumaş Nedir?


Scuba kumaş halk arasında dalgıç kumaş olarak da bilinir. Bu kumaş türü yuvarlak örme makineleri ile üretilmektedir. Scuba kumaş nefes alabilen sentetik bir kumaş olması ile de bilinmektedir.

Bu kumaş dayanıklı ve vücudu saran özellikleri nedeni ile dalgıç kıyafetlerinde, gündelik kıyafetlerde, hacim verdiğinden dolayı günün modasına uygun giysilerde sıklıkla kullanılmaktadır. Özellikle kabarmasını istediğimiz modellerde tercih edilmektedir. Ayrıca dış etkenlere karşı koruyucu özelliği sayesinde tercih sebebi ve astar kullanma ihtiyacını ortadan kaldırıyor.

Scuba Kumaş Nedir?

Bu kumaş türü dayanıklı, sıkı ve esnek bir kumaş türüdür. Bu kumaş türü örme makineleri ile çok sıkı ayarda örülmüş kumaşlardandır. Bu nedenle su geçirmez de sayılabilir. Scuba kumaş nedir sorusunun yanıtı olarak çok sıkı ayar ile örülmüş dayanıklı, daha çok gündelik kıyafetler için kullanılan kumaş türüdür demek doğru olacaktır.

Scuba Kumaş Özellikleri

Bu kumaşın özellikleri arasından en öncelikli olarak dayanıklılığı ile öne çıkar. Çok sıkı ayarda dokunduğu için oldukça dayanıklıdır. Dayanıklı ve esnek oluşundan dolayı dalgıç giysilerinde kullanılan bir kumaştır. Sıkı dokunmasından dolayı su geçirmez özelliğe de sahiptir.

Bu kumaşlar; spor tarzı kıyafetlerde kullanılan bir kumaş türüdür. Hazır giyim sektöründe pek çok kıyafetler scruba kumaş ile dikilmektedir.

Scuba Kumaş Avantajları Nelerdir?

Bu kumaşlar, moda dünyasında en çok kullanılan kumaşlardan birisidir. Çünkü bu kumaşın pek çok avantajı bulunmaktadır. Bu yüzden hazır giyim sektöründe de sık sık kullanılmaktadır. Bu kumaş türü çok kolay şekil alabilen bir kumaştır. Ayrıca vücuda yapışmadan vücudu toparlayıcı bir özelliğe sahiptir. Bu kumaşın avantajları arasında kumaşın hiç ütü istememesi de söylenebilir. Kumaş yıkandıktan sonra dahi kırışmayan bir kumaş türüdür.

Scuba Kumaş Dezavantajları Nelerdir?

Kumaşın dezavatajları olarak bu kumaş türünün tamamen sentetik olmasından dolayı hiç ter çekmemesi diyebiliriz. Ancak bazı modellerde kumaşın duruşu çok güzel olduğu için yaz mevsiminde giyilmemesi gerekmesine rağmen pek çok kişi tarafından bu kumaş ile yapılmış giysiler, elbiseler tercih edilmektedir.


Scuba Kumaş İle Yapılan Ürünler Nelerdir?

Bu kumaş türü giysi sektöründe çok fazla kullanılmaktadır. Hazır giyim sektöründe de pek çok firma bu kumaş türü ile ürünler çıkarmaktadır.

Bu kumaş ile abiye elbise dikimi yapılmaktadır. Abiye elbise için ince scuba kumaş tercih edilmelidir. Özellikle balık abiye elbise dikimi yaptıracaksanız mutlaka ince dalgıç kumaşı tercih etmelisiniz.

Bu kumaşlar moda olan yüksek bel ispanyol paça pantolonlarda da kullanılmaktadır. Dark kesim vücuda oturan İspanyol paça pantolonlarda kumaş çok şık bir görüntü oluşturuyor.

Scuba Kumaş Dikim Özellikleri Nelerdir?

Bu kumaşın dikimi yaparken jarse iğnesi kullanılması önerilmekte olup bu kumaş için overlok yapılmasına gerek yoktur. Kalın bir kumaş ile etek yapıyorsanız eteğin uçlarını muntazam bir şekilde keserek de kullanabilirsiniz. Bu kumaş türü çok fazla dikiş istemeyen bir kumaştır.

Scuba Kumaş Nasıl Yıkanır?

Scuba kumaş yüksek sıcaklıklarda yıkanması önerilmez. Düşük sıcaklıklarda ve az devir ile yıkanması tavsiye edilir. 30 derece bu kumaş için uygundur. Daha yüksek sıcaklıklarda deforme olabilir. Bu kumaş türü kumaş elde yıkamaya da uygundur.


Hiç yorum yok

Tema resimleri Ollustrator tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.