Halının Tanımı ve Tarihçesi | KumasBilgi.com

Halının Tanımı ve Tarihçesi


Halı Nedir?

Atkılarının atılmasından sonra (arka iplikleri) üzerine desene göre istenilen hav yüksekliğinde iplerin geçirilerek düğümlenmesi ile yapılan ev içinde ve genellikle yer örtüsü olarak kullanılan eşyadır. Bazı evlerde de duvarda görülür. Kilimle halı bir birinden farklıdır: kilim ince bir halı tipidir.

Halının Tarihçesi

Dünyada bilinen ilk halılar Orta Asya'da Türkler tarafından dokunmuştur. Bu halıların günümüze kadar ulaşabilmiş en eski örneğinin M.Ö. 5. ve 6. yüzyıllarda yapılmış olduğu ve halen Rusya'da Leningrad Müzesi'nde saklandığı bilinmektedir.

İnsanlar ihtiyaçları arttıkça, ihtiyaçlarına uygun post bulamadıkları için, yaşadıkları yerlerin zeminlerine sermek için post taklidi yaygılar ürettiler. Zamanla sevdiklerini de desenleştirerek , bugünkü halının kaba örneklerine ulaştılar. Kısaca halı insanoğlunun doğaya karşı ve doğayı kendine uydurma mücadelesinin ilk ürünlerindendir.

Günümüze kadar gelen halı, yaşantımıza ekonomik, sosyal ve kültürel olarak önemli bir yer tutar. Gerek Türklerdeki, gerekse doğu ülkelerindeki ev dekorasyonundaki başlıca unsur halı ve kilimdir. Günümüzde modern teknolojinin sınırsız avantajlarını kullanan halı sektörü kendini sürekli yenilemektedir. Her yıl yeni trendlerin, kalitelerin ortaya çıktığı halı sektörü yaratıcılığın sınırlarını zorlamaya devam etmektedir.

Hiç yorum yok

Tema resimleri Ollustrator tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.