Tekstilde Baskı Nedir? Tekstilde Baskı Çeşitleri Nelerdir? | KumasBilgi.com

Tekstilde Baskı Nedir? Tekstilde Baskı Çeşitleri Nelerdir?

baskılı kumaş kaliteleri

Tekstilde baskı nedir? Tekstilde baskı çeşitleri nelerdir? tüm özellikleriyle aktaracağız.
Kumaşlar genellikle çeşitli teknikler ve makine türleri kullanılarak renk ve desenlerle basılır. Bir veya daha fazla rengin renk, desen, motif veya bezemesinin çeşitli yöntem veya tekniklerden herhangi birinde kumaşa aktarılması işlemidir. Manuel veya mekanik yönlendirilmiş boşaltma, doğrudan veya direnç yöntemleriyle önceden belirlenmiş bir desen, tasarım veya motifte rengin yüzey uygulamasını içerir.
Baskı

Tekstilde baskı nedir? sorusunu ayrıntılı olarak cevaplamadan önce “baskı” ne anlama gelir? ona bir bakalım! Baskı, dekoratif desenleri tek tip bir şekilde yapmak için kumaşa renk uygulama yöntemidir. Kullanılabilen birçok baskı yöntemi vardır.

Kumaşlar genellikle çeşitli teknikler ve makine türleri kullanılarak renk ve desenlerle basılır. Çok sayıdaki baskı tekniğinden en yaygın olanı döner ekrandır. Bununla birlikte, doğrudan, boşaltma, direnç, düz ekran (yarı sürekli) ve silindir baskı gibi diğer yöntemler genellikle ticari olarak kullanılır. Pigmentler, tüm baskı işlemlerinin yaklaşık yüzde 75 ila 85’inde kullanılır, yıkama adımları gerektirmez ve çok az atık üretir.

Boyalarla karşılaştırıldığında, pigmentler tipik olarak çözünmezdir ve liflere afinitesi yoktur. Reçine bağlayıcılar tipik olarak pigmentleri substratlara bağlamak için kullanılır. Solventler, pigment ve reçine karışımını substrata taşımak için araç olarak kullanılır. Çözücüler daha sonra buharlaşarak sert bir opak kaplama bırakır. Başlıca yazdırma türleri aşağıda açıklanmıştır. Tekstil baskı çeşitleri aşağıda belirtildiği gibidir.

Haydi birlikte tekstilde baskı çeşitleri nelerdir? sorusuna yanıt arayalım.

Tekstilde Baskı Çeşitleri

Tekstil baskı türleri ve özelliklerini bu başlık altında inceleyeceğiz. Baskı çeşitlerini öğrenince tekstilde baskı nedir? sorusuna daha net cevap verebiliyor olacağız.

Blok Baskı

Blok baskı, ahşap, kauçuk, sünger veya metalden yapılmış bir bloğun bir rölyef kalıbı (genellikle bir lazer kesici kullanılarak veya elle) şeklinde şekillendirildiği, ardından bloğa boya uygulandığı ve elle basıldığı veya damgalandığı geleneksel bir baskı yöntemidir. Kumaş üzerine bir desen elde etmek için baskı daha sonra birkaç kez tekrarlanabilir.

Ekran Baskısı

Bu yöntem, üzerine sıkıca gerilmiş ince ağ kumaşlı bir çerçeve olan bir elek gerektirir. Bir desen ya şablon biçimindedir ya da yazdırılacak her renk için bir ekran kullanılarak ekranın kendisinde engellenmiştir. Boya, bloke edilmemiş alanlarda aşağıdaki kumaşa eşit şekilde dağıtmak için bir silecek aletiyle örgü kumaşın içinden itilir.

Düz serigrafi baskı da benzer şekilde yapılır ancak makineler her aşamada çalışır ve genellikle desen ekrana dijital olarak uygulanır. Dijital baskı, küçük kumaş partileri için tercih edilen bir yöntemdir, çünkü serigrafi, alan ve özel ekipman gerektiren pahalı bir işlemdir.

Engaved Roller Baskı

Kazınmış silindir baskı, büyük baskı işlemleri için endüstriyel bir yöntemdir. Metal silindirler bir desenle oyulur ve boya hazneleri rengi gerektiği gibi uygular.

Serigrafi baskıda olduğu gibi her renk için bir merdane gereklidir. Yöntem bu nedenle kısa kumaş tirajları için çok pahalıdır. Ancak dakikada yüzlerce metre basılabildiğinden büyük baskı işlerinde çok uygun maliyetli olabilir.

Transfer Baskı

Transfer boyaları kağıda uygulanır ve ardından ısı kumaşa aktarılır. Bunu transfer boyalar ve ütü ile yapabilirsiniz. Bu kimyasal transfer boyaları, üzerinde daha iyi bir renk derinliği verdikleri sentetik kumaşlara daha uygundur.

Şablon Oluşturma

Şablonlar kart veya asetattan yapılır, desen kesilir ve ardından kesik alanlara boya süngerle veya fırçayla sürülür. Her şablon birkaç kez kullanılabilir. Günümüzde birçok şablon, elle kesilmiş şablonlardan daha fazla doğruluk için bilgisayarlı kesme makineleri kullanılarak yapılmaktadır.

Dijital Baskı

Bilgisayar destekli tasarım (CAD) paketleri kullanılarak bilgisayarda tasarım yapılabilir ve daha sonra ısı ile kumaşa aktarılabilecek kağıda (süblimasyon kağıdı) aktarılabilir veya kullanılarak doğrudan kumaş üzerine basılabilir. Doğrudan baskıda, kumaşın yazıcıdan beslenmesine yardımcı olmak için daha sonra yıkanabilen özel bir kimyasal madde kullanılarak kalınlaştırılması gerekebilir.

Döner Serigrafi

Döner serigrafi, metal folyodan yapılmış dikişsiz silindirik ekranlar kullanır. Makine her renk için bir döner ekran kullanır. Kumaş, makinenin yazıcı bölümüne tekdüze gerilim altında beslenirken, arkası genellikle bir konveyör baskı örtüsüne yapışmasına neden olan bir yapışkanla kaplanır. Bazı makineler kumaşı tutmak için başka yöntemler kullanır. Kumaş, baskı patının basınçlı tanklardan otomatik olarak pompalandığı döner eleğin altından geçer. Her döner ızgaradaki bir silecek, macunu elek boyunca kumaş boyunca hareket ederken kumaşın üzerine iter. Kumaş daha sonra bir kurutma fırınına geçer.

Direkt Baskı

Direkt baskıda, büyük silindirik bir rulo kumaşı alır ve rengi içeren daha küçük rulolar kumaşla temas ettirilir. Daha küçük silindirler tasarımla oyulmuştur ve silindir sayısı renklerin sayısını yansıtır. Her küçük merdane, renkli olukta dönen, rengi alan ve aplikatör merdanesine bırakan bir döşeme merdanesi ile renklendirilir. Sıyırma bıçakları, aplikatör silindirindeki fazla rengi sıyırır, böylece sadece kazınmış kısımlar rengi kumaşa taşır. Bez, baskı sırasında üzerine baskı için sağlam bir yüzey sağlayan lastik bir örtü ile desteklenir ve fazla mürekkebi emmek için kumaş ile kauçuk örtü arasında bir gri kumaş katmanı kullanılır.

Tahliye Baskı

Parça boyama kumaşlara aşındırma baskı yapılır. Desenler, rengin eklenmesinden ziyade çıkarılmasıyla oluşturulur, bu nedenle deşarj baskısının çoğu koyu arka planlar üzerinde yapılır. Boyanmış kumaş, buhara maruz kaldığında alt tabakadan arka plan rengini kaldıran aşındırma pastaları kullanılarak basılır. Aşındırma hamuruna farklı renkte tahliye alanları oluşturmak için renkler eklenebilir.

Direnç Baskısı

Direnç baskısı, parça boyama sırasında rengin belirli alanlara nüfuz etmesini önleyerek desenin uygulandığı birkaç eli ve düşük hacimli yöntemleri kapsar. Dirençli baskı yöntemlerinin örnekleri arasında batik, kravat boyama, serigrafi ve şablon baskısı yer alır.

Mürekkep Püskürtmeli Baskı

Mürekkep püskürtmeli baskı, renklendirici çözelti damlacıklarının bir alt tabakaya doğru itildiği ve istenen noktaya yönlendirildiği temassız bir baskı yöntemidir. Inkjet, tekstil endüstrisinde gelişen bir teknolojidir ve henüz yaygın ticari kullanım için benimsenmemiştir. Tekstil ürünlerinin mürekkep püskürtmeli baskısına en uygun boya türleri, elyaf reaktif, tekne, sülfür ve naftol boyalardır.

Isı Transfer Baskısı

Isı transfer baskısında, desen önce özel bir kağıt alt tabakaya yazdırılır. Kağıt daha sonra kumaşa yerleştirilir ve ısı ve basınca tabi tutulur. Boyalar süblimasyon yoluyla kumaşa aktarılır.

Tekstil baskı firmaları, tekstil baskı atölyeleri bünyesinde yukarıda belirtilen teknikleri sıklıkla kullanmaktadır.

Hiç yorum yok

Tema resimleri Ollustrator tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.