Buklet (Bukle) Kumaş Nedir? | KumasBilgi.com

Buklet (Bukle) Kumaş Nedir?

buklet kumaş özellikleri

Bu yazımız buklet (bukle) kumaş ve buklet iplik üzerine olacak. Buklet kumaş nedir? Bukle kumaş nasıldır?, Buklet kumaş ne demek?, Buklet iple ne örülür? gibi sorularınızı adım adım yanıtlayacağız. Hadi başlayalım..

Bukle kumaş en iyi şekilde bukle ipliklerle dokunan veya örülmüş kumaş olarak tanımlanır. Bukle iplikleri, bazıları büyük halkalara sahip olan ve diğerleri küçük buklelere sahip bir dizi farklı ilmekten üretilir. İki iplik birleştirildiğinde, dokumacı bir iplikte gerilimi muhafaza etmeli, diğer iplik ise bükülürken öğretilmemelidir. Oradan, gevşek iplik yeni ilmekler oluşturarak ikinci ipliğin bir çapa görevi görmesine izin vermelidir.

Bukle kavramı Fransızca “kıvrılmak” manasında “boucler” kelimesinden türetilmiştir. İlmekli iplikten yapılan ve dokusu genellikle “nubby” olarak adlandırılan ağır bir kumaştır. Şerpa kumaş yapağının yumuşak kabarıklığı ile kırlaşmış ketenin doğal dokusu arasına konulur. Son zamanlarda, şık, modern kanepelerin yanı sıra yumuşak, kıvrımlı koltuklarda döşemelik bir kumaş olarak kullanılması popülerdir. Geleneksel olarak yün veya tiftikten dokunur. Ancak popülerlik ve geniş çekicilik kazanan her şey gibi, artık merinos, alpaka, keten, ipek, hatta polyester ve pamuktan yapılmış versiyonları var.

Gördüğünüz gibi, buklet ipliği üretme süreci oldukça yoğun ve titizdir. Ayrıca tamamlanması oldukça uzun zaman alabilir.

Bukle kumaşlar, dekor takıntılı ve harika iç mekanları seven insanlar için önemli ve ucuz fiyatları ile harika bir kumaş çeşididir.

Çoğunlukla beyaz veya krem renginde görülen bu dayanıklı kumaş, herhangi bir modern alana anında doku ve ilgi katmanın kolay bir yolunu sunar. 2020’de yeniden dirilişine rağmen, her koşulda zamana direnecek uzun ömürlü zamansız bir trende sahiptir.

Buklet kumaş özellikleri nedir?” başlığıyla hızlıca devam edelim. 

Buklet Kumaş Özellikleri Nedir?

 1. Nefes alabilir. 
 2. Spandex, elastan gibi maddeler içeren türleri esneyebilir. 
 3. Geniş hacimlidir. 
 4. Kumaş ve ip dokusu hata ve kusurları gizlemeye elverişlidir. 
 5. Kırışmaz. 

Buklet kumaş özellikleri nedir? sorusuna cevap verdik. Şimdi de kullanım alanlarına göz atalım. 

Buklet Kumaş Kullanım Alanları Nedir?

Buklet kumaşlar ve ipliklerin geniş bir kullanım yelpazesi vardır. Hem evlerimizde hem de yazlık-kışlık kıyafetlerimizde bukle kumaş esintilerini oldukça sık görürüz. Hazır giyim alanında buklet kumaş uzun ve yünlü kaban, manto, ceket, palto, çorap, bornoz, elbise hırka gibi daha çok soğuktan korunmak için tercih ettiğimiz ürünlerin üretiminde kullanılmaktadır. Bu giyim ürünlerini hazır olarak tedarik etmenin yanı sıra hem bir hobi hem de kendi tasarımlarınızı ortaya koymak adına kendiniz de örebilirsiniz. Buklet yün ip ile muhteşem hırka modelleri oluşturabilirsiniz. Bukle kumaşı ile havlu ve bornoz da yapılmaktadır.

Buklet, ipeksi kumaşın dokulu gömleklik, buklet yünlü kabanlar, özel tasarım takım elbise ve diğer dış giyim yapmak için kullanıldığı moda dünyasında da öne çıkmaktadır. Özel tasarım elbiseler genellikle İtalyan bukle kumaş türü ile üretilmektedir.

Buklet kumaşı genellikle diğer kumaşlarla bir dizi farklı kombinasyonda bulunur. Çoğu zaman, buklet kumaşı veya buklet ipliği diğer kumaşları daha fazla ortaya çıkarmak için kullanılır. Örneğin, kanepeler veya sandalyeler için narin ve lüks buklet ipliği süs olarak kullanılabilir. Bir başka taraftan, ek boyut ve doku sağlamak için jakarlarına dokunmuş bir buklet ipliği denenebilir. 

Mobilya (Döşemelik Buklet Kumaş)

Buklet kumaşın diğer kullanım alanı ise evlerimiz diğer bir deyişle mobilyalarımız. Evlerde halı, kilim, yolluk gibi yer döşemelerinde buklet kumaş oldukça sık kullanılmaktadır.

Buklet kumaşı, daha önce hiç denk gelmemiş olsanız bile oldukça popülerdir. Esasen, başka bir tekstil parçasına daha fazla ayrıntı vermek için kullanılabilecek çok katmanlı bir kumaş oluşturmak için kullanılır.

Bazı moda tasarımcıları, en çok yuvarlak kanepeler veya ara sıra sandalyeler gibi kavisli mobilyalarla döşendiğinde etkili göründüğünü söylemektedir. Ayrıca şık görünse de bu kumaşın iç mekanlara başka faydalar sağladığını da söylüyor

Bukle kumaş benzersiz bir dizi fayda verici özelliklere sahiptir. Örnek olarak, pencere uygulamaları için kullanıldığında bir miktar akustik absorpsiyon sağlayacak kadar ağırdır. Bunun yanı sıra bir yastığı kaplayacak kadar yumuşaktır.

Buklet veya bukle, asimetrik kanepeler, koltuklar ve sedirler gibi kavisli veya yuvarlak parçalarla mükemmel uyum sağlar. Bazı tasarımcılar ve markaların her birinin kendi buklet parçaları vardır. Ancak bilinçli alışveriş yapanlar nereye bakacaklarını bilirlerse ikinci el pazarlarında muhteşem parçalar bulabilirler.

Buklet kumaş ile yapılmış bir mobilya satın almak veya dokudaki eski parçaları yeniden bukle kumaş döşemek biraz maliyetlidir. Metre başına 100–200 TL arasındadır. Evinize tekstili dahil etmenin daha ucuz başka yolları da vardır. 
 

Yumuşak Mobilyalar

Bukleyi evlerine entegre etmek isteyenler, minder ve şilte gibi yumuşak mobilyalarla dokusal vurgular ekleyerek başlayabilirler. Buklet minderlerin çeşitli bütçelere uygun çeşitlerini kolayca bulabilirsiniz.

Şu anda, yastık formundaki en sevdiğimiz bukle kumaşları ve uygulamaları 50-100 TL’den başlayan fiyatlarla online kumaş satan firmalar nezdinde kurulmuş mağazalar veya internet siteleri aracılığıyla satılıyor. 

Ev Dekorasyonunda Buklet Nasıl Kullanılır?

Buklet genellikle iç tasarımsal olarak döşemelik ve şilteler için kullanılmaktadır. Orta kalınlıkta bukle kumaş çok yönlü bir yapıdadır. Böylece ev dekorunda kullanılabileceğiniz sayısız alana sahiptir. 

Oturma Grupları

Buklet, kanepe ve sandalyeleri döşemek için kullanılabilen harika bir kumaştır. Yumuşak kıvrımlar yumuşak kumaşı tamamladığından, ipeksi kumaş özellikle kavisli kenarlara sahip mobilya parçalarıyla iyi uyum sağlar. Buklet (ya da bukle) kumaşla döşenmiş koltuk ve sandalyeler hem üreticiler hem de kullanıcılar tarafından her zaman yoğun talep görmüştür. 
 

Perde Modelleri

Pencere bölümü dekorasyonlarınızı bukle tasarımıyla canlandırabilirsiniz. Kumaşın kalınlığı, pencere ışığını filtrelemek için kullanabilirsiniz. Odanıza güçlü bir dikey doku ve yumuşaklık çizgisi ekleyecektir.

Tüm bu bahsettiğimiz ürünleri ortaya koyabilmek özelleştirilmiş farklı buklet kumaş çeşitleri vardır. Örneğin buklet yün ve keçe kumaşlar, kabanlık buklet kumaş olarak kullanılmaktadır. Buklet döşemelik kumaş ise koltuk, kanepe veya sandalye döşemelerinde kullanılan buklet kumaş formudur. 
 

Bukle İplik Nedir?

Buklet ip çeşitleri ince ve kalın olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Buklet iplik, küçük halkalardan büyük buklelere kadar değişebilen benzer boyuttaki ilmeklerden yapılır.

Bukle yapmak için, en az iki iplik birleştirilir. Bir iplikteki gerilim katlanırken diğerinden çok daha gevşek olur, gevşek iplik ilmekleri oluşturur. Diğer iplik ankraj ipliktir. 

Bukle (Buklet) İplik ile Neler Yapılabilir?

Buklet iplikler, dokuma kumaşlara doku kazandırarak genellikle estetik açıdan daha hoş bir ürün ortaya çıkarır.

Buklet ipliğinin çok bileşenli ipliklerden yapılmasıyla, üretim süreci sırasında çeşitli renkler de sunulabilir. Bu da çok renkli veya “kirli” bir görünümle sonuçlanır.

Buklet iplikler, kanepeler, yan sandalyeler veya sedirler gibi geniş alanları kaplamak için taban bezlerinin yapımında kullanılabilir. Genellikle bu çok katmanlı kumaşlara başka bir doku ve renk katan dokuma jakarlarda da yerlerini bulurlar.

Dokumada kullanıldığında, buklet ipliği ek güç sağlar. Hem çözgü hem de atkı için mükemmeldir.

Dokuma bir battaniye, pardösü, şal ve hatta döşeme oluşturmak için kullanılabilir.

Tiftik buklet karışımları fırçalandığında düz tiftik gibi görünürler.

Bunun nedeni, iplikteki tiftik, karakteristik lülelerin oluşmasını sağlarken, yün, ipliği yumuşatmaya ve ona belirli bir miktarda esneklik kazandırmaya yardımcı olur.

Sonuç olarak, tiftik karışımlı buklet, genellikle saf tiftik iplikleriyle ilişkilendirilen yapışkanlık hissine sahip değildir.

Bukle iplikleri, polyesterden polipropilene kadar çeşitli bileşen iplikleri kullanılarak yapılabilir. Tamamı polipropilen (olefin olarak da bilinen) iplikler kullanılarak yapılabilir. Bu, kumaşların ağartıcı ile temizlenebilmesini sağlar. Dokunmaya karşı yumuşak kalırken dayanıklı bir kumaş oluşturur. Daha başarılı kumaşlardan bazıları, düz ipliklerin buklet ipliklerle bir karışımından türetilir. Bu da çoklu dokuları ve renk kombinasyonlarını elde etmemizi sağlar.

Buklet ipliği ile oluşturulan ürünlerin zarar görmemesi için genellikle elde yıkanması veya kuru temizleme yapılması gerekir.

Büzülmeyi önlemek için, herhangi bir buklet ürünü kuruması için düz bir şekilde serilmelidir. 
 

Buklet İplik Eğirme ve Bükme Nasıl Yapılır?

 1. Hazırlık 
 2. El ile Sıkma 
 3. Döngüleri Aktarma 
 4. Bağlayıcıyı Ekleme 
 5. Bitirme 

1. Hazırlık

İsterseniz teklilerin üçünü de elle döndürebilir veya hazır bir iplik kullanabilirsiniz.

Pamuk iplikler bunun için gayet iyi bir tercih olacaktır.  Küçük bir aksesuar eklemek için bir çift gümüş, altın veya metalik bir iplik bile kullanabilirsiniz. 

2. El ile Sıkma

 • Ankraj: Gevşek bir “S” bükümüyle döndürün (tekerlek saat yönünün tersine döner). 
 • Üzerine ilmekli ipliği katladığınızda, büküm sıkılaşacaktır. Bu genellikle ilmekli iplikten daha incedir. Ancak isterseniz aynı kalınlıkta da yapabilirsiniz. 
 • Döngü İpliği: Normal bir “Z” büküm tekli döndürün (saat yönünde dönmelidir). 
 • Bağlayıcı İplik: Çok ince bir tekli “Z” bükün. 
 • Bir “S” büküm de kullanabilirsiniz. Ancak “Z” büküm güzel bir iplik ortaya çıkaracaktır. 

3. Döngüleri Aktarma

 • “S” büküm yapacaksınız (saat yönünün tersine). 
 • Satın aldığınız bir göbek kullanıyorsanız, koniyi ayaklarınızın önüne, iplik doğrudan yukarı çıkacak şekilde
 • yerleştirin. 
 • Başlamadan önce, masuraya biraz fazladan ankraj iplik sarın (buna daha sonra ihtiyacınız olacak). Ayrıca biraz fazladan büküm ekleyin. 
 • Artık ilmekleri gevşek bir şekilde atmaya hazırsınız. 
 • Döngü ipliğini takın. 
 • Ankraj ipliği deliğe doğru olacak şekilde sıkıca tutun (ilmeklerle dolana kadar içeri girmesine izin vermeyeceksiniz). 
 • Çekirdeği sol elle tutup ve sağ ele halkaları atın. (düzenli dönerken sol elim ön elimdir). Sağ tarafta ilmekli iplik bobinim var. 
 • İlmek ipliğini merkezden yaklaşık 20 cm (4-5 inç) dik açıyla çıkarın. Göbeğin etrafına çok gevşek bir şekilde sarılmasını istiyorsanız elinizi hızlı bir şekilde içeri sokarak göbeğe hızlı bir şekilde atın. Attığınız anda, göbeği sıkıca tutarak, halkaları birbirine yakın olacak şekilde özlü ipliğin yukarısına doğru itin. 
 • Şimdi özlü ipliği bobine doğru besleyin. 
 • İşlemleri aynı sırayla tekrar edin. 

4. Bağlayıcıyı Ekleme

 • Tüm ilmek ipliğini bitirdikten sonra, şimdi “Z” Bükümünü (saat yönünde) katlayarak bağlayıcı ipliği ekleyeceksiniz. 
 • Yeni bir masurayla değiştirin ve masuraya bağlı olan bağlayıcı ipliği ve ilmekli ipliği takın. 
 • Dönerken normalde ön eliniz olarak kullandığınız elinizi, benim durumumda sol elimi, ilmekli ipliği tutmak ve katlarken ilmekleri ayarlamak için kullanın. 
 • Bir seferde yaklaşık 5-6 cm (2-3 inç) olacak şekilde kısa bölümlerde çalışın. 
 • Döngüleri küçük parmağımı katlanmış halde tutuyorum ve hareket halindeyken ilmekleri eşit şekilde yaymak için işaret parmağımı ve baş parmağımı kullanıyorum. 
 • Ardından, sağ elinizle bağlayıcı ipliği ilmeklere paralel olacak şekilde yan yana getirin. İlmekleri yerinde sabitleyerek birlikte katlamasına izin verin. 
 • Bir sonraki ilmekleri açın ve hazır olduğunda katlamak için bağlayıcı ipliği yanına getirin. Gittikçe ilmekleri ne kadar yaydığınıza bağlı olarak, sonuna geldiğinizde ekstra ankraj iplik uzunluğuna ihtiyacınız olduğunu görebilirsiniz. 

5. Bitirme

Tüm elle eğrilmiş ipliklerde olduğu gibi, bükümü ayarlamak için yıkamanız gerekir. Bu aynı zamanda ilmeklerinizin açılmasına da izin verecektir.
Pamuklu Bukle İplik veya Kumaş Boyama Nasıl Yapılır?

Boyamaya yeni başlayanlarınız bunu bilmeyebilir. Ancak protein liflerini (yün ve ipek gibi) boyamak ile selüloz liflerini (pamuk ve keten gibi) boyamak arasında büyük bir fark vardır. Hızlıca anlatalım.

Önce bir miktar Soda Külü (Yaklaşık 1 yemek kaşığı) bir tencerede suyla karıştırıp ipinizi içine batırarak yaklaşık 30 dakika bekletin. 

O beklerken boyalarınızı karıştırın. Artanları saklamak için cam kavanozumuzun olması iyi olur. Ancak bu deney için kesilmiş soda şişeleri ve bir bebek maması kavanozu yeterli oldu. Boyayı karıştırmak için, her bir kaba su koyun ve kıvama gelene kadar boya tozu ekleyin. Muhtemelen bu kadar su için en fazla 1 çay kaşığı kadar yeterli olacaktır.

Ardından, plastik sargı veya başka bir tür çalışma yüzeyi yerleştirin.

Sonradan daha mantıklı olacak bir çöp torbası kurdum.

Bunlar kolayca sızıntı yapabileceğinden, torbanın altına da bir kat plastik sargı koydum.

Boyayı burada uygulayacaksınız. Bu nedenle torbayı yırtmadan veya kesmeden mümkün olduğunca açık hale getirin. Daha sonra sağlam olması gerekir.

İplik ıslanmayı bitirdikten sonra, bir eldiven giyin. Boyayı eklemeden önce mümkün olduğu kadar çok ipliği ortaya çıkarın.

Boyayı uygulamanın sonsuz sayıda yolu var ama plastik bir kaşık kullanarak küçük miktarda alıp her yere dökmek işe yarayacaktır.

Küçük kaşıkları kontrol etmek daha kolaydır. Boyayı her seferinde biraz uygulamak her zaman tavsiye edilir.

Daha fazla renk doygunluğu istediğiniz noktalarda boyanın biraz ipliğin altında birikmesine izin verin.

İpliğe boyayı yedirmek için kaşığı kullanın. Böylece boyanın daha fazla ipi tutmasını sağlamış oluruz.

Boyaları döktükten sonra, bazı parlak kırmızı/turuncu vb. noktalar ekleyin. Bu renk grubu, kumaşa ayrı bir hava katacaktır. Bu noktaları elde etmek için doğrudan boya tozuna bir çatal batırın. Ardından, ufak dokunuşlar yapın. Görünüşünü beğenene kadar tekrarlayın.

Bu işlemle ilgili: İplik çok ıslak olmamalı, aksi takdirde boya çok fazla akacaktır.

Bir plastik poşet alın. Poşetin içine koyup nazikçe bağlayın. Poşetin içinde hava bıraktığınızdan emin olun.

İpliğin bu torbada sıcak bir yerde 12-24 saat durması gerekiyor.

Sıcak bir günde birkaç gece güneş görmeyen bir yerde bekletebilirsiniz.

Tüm bu adımları takip ederek pembe, beyaz, siyah, mor ve diğer her renkte buklet kumaşlar elde edebilirsiniz. 

Buklet Kumaş Sıcak Tutar mı?

Yün lifleri ile oluşturulan buklet kumaşlar sıcak tutacaktır. Buklet örgü ipi ile kendiniz yapabileceğiniz örgü modelleri de kış aylarında sizi mutlu edecektir. 

Buklet Kumaş Kaban Sıcak Tutar mı?

Buklet kumaş kabanlarda genelde yün lifler kullanılır. Bu nedenle “sıcak tutar” diyebiliriz. 
 

Nereden Buklet Kumaş veya İplik Satın Alabilirim?

Türkiye dünya çapında tekstil alanında önde gelen ülkelerden biridir. Diğer birçok kumaşta olduğu gibi bukle ipliği ve kumaşı da ülkemizde üreten-pazarlayan fabrika ve firmalar vardır. Bu firmaların çoğu Antalya, İstanbul, Ankara ve İzmir şehirlerinde konumlanmıştır. Direk bu merkezlerden temin edebileceğiniz gibi online alışveriş ve tekstil mağazalarından da temin edebilirsiniz. 

Buklet Kumaş Fiyatları

Buklet kumaş almak isterseniz fiyatları merak etmeniz oldukça normaldir. Buklet kumaş farklı lifler kullanılarak üretilebilir. Kumaş fiyatını ise kullanılan bu lifler belirler. Bu nedenle net bir sayı vermek mümkün değildir.

Buklet ceket fiyatları günümüz piyasasında minimum 150 TL’den başlayıp daha üst segment ürünler de bulunmaktadır.

Buklet halı fiyatları ise ebat ve kalınlığa bağlı olarak farklılık göstermektedir. Desenli bukle halı fiyatları aynı özelliklerde düz halıya göre daha yüksektir. Bunun nedeni deseni elde edebilmek harcanan maliyettir.

Buklet ip fiyatları: Ortalama 250-300 gram bukle örgü ipliği fiyatı 25-30 TL’dir.


Hiç yorum yok

Tema resimleri Ollustrator tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.