Pamuk ve Polyester Kumaşın Karşılaştırılması | KumasBilgi.com

Pamuk ve Polyester Kumaşın KarşılaştırılmasıDoğal bitkiden oluşan pamuk, hafif ve gevşek örgülerden tutunda ağır örgülere kadar çeşitli dokumalarda kullanıldığından dolayı günümüzde büyük yer kaplar. Pamuk diğer adıyla koton iç giyimde, ev tekstilinde, tişörtlerde, gömleklerde, pijamalarda ve daha birçok yerde pamuğun kullanıldığını görürüz.

Pamuklu Kumaş Nasıl Üretilir?

Tarladan toplanan pamuk harman hallaç adı verilen makineler yardımıyla kozalarından ayıklanır ve daha sonra sıcak bir kazan içerisinde kaynatılan pamuklardan birer lif ucu yakalanır. Sonrasında lif uçları bükülerek kalın iplikler oluşturulur. Bu iplikler boya fabrikalarında boyanır ya da ağartma işlemi uygulanır. Bu iplikler dokuma fabrikalarına gönderilerek makineler yardımıyla kumaş elde edilir. Kumaşın değeri, ipliğine, nasıl ve hangi üretim tekniği kullanıldığına, yardımcı araçlarına, boya, desen, tasarım gibi değişkenlere göre belirlenir.
 

Pamuklu Giysilerin Avantajı

Nefes alabilen bir yapısı vardır, sıcağı hissettirmemesi sayesinde sıcak, soğuk tüm iklimlerde ve tüm mevsimlerde yaygın olarak giyilmektedir.
Rahat ve yumuşak olduğundan en çok iç çamaşırı giyiminde kullanılır.
Polyester ya da diğer sentetik iplerden yapılan kumaşlara göre daha az kimyasal işlemler görür.
Nemi iyi emer ve ısıyı vücudun dışına taşıyarak serin tutar.
Statik elektrik oluşturmaz. (Örneğin giysiyi giyip çıkartırken saçlarımız elektriklenmez.)

Pamuklu Giysilerin Dezavantajı

 • Rutubetli yerlerde zarar görür, güneş ışığında solabilir.
 • Pamuklu kumaşlar kolay kırışır ve giymeden önce ütü yapmanızı gerektirir.
 • Ön işlem görmediyse, yıkanınca çeker.

Bir Kumaşın Pamuklu Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Kumaşın hangi üründen yapıldığı yakma testiyle anlaşılabilir. Bir kumaşın köşesinden yakılır ve kokusuna dikkat edilir. Pamuklu kumaş yanan kâğıt gibi kokar ve soğuduktan sonra küller incelenir. Pamuk külleri yumuşak ve incedir, dokunulduğunda toza dönüşür.

Polyester Kumaş

Polyester günümüz modasında çokça tercih edilen bir kumaş türü olup petrol ürünlerinden üretilmiştir. Polyester kumaş; pamuk, yün, ipek gibi doğal bir kumaş değildir, fabrika üretimidir. Polyester kumaş, kıyafet dikiminde veya kaplama işlerinde kullanıla bilindiği gibi, doğal ipliklerle de karıştırılıp kullanılabilir.

Polyester Giysilerin Avantajı

 • Spor kıyafetlerinde, tırmanma takımlarında, çadır ve yağmurluklarda, dikiş ve nakış ipliklerinde, mont, bavul ve çantaların yapımında, ayakkabılarda, uyku tulumlarında, perde, yatak örtüsü gibi ev tekstil ürünlerinde kullanılabilir.
 • Çabuk kurumasından dolayı dış kıyafetlerde tercih edilir. Ayrıca kullanımdan dolayı iz yapmaz. (Pantolonlar, pijamalarda diz izi yapmaz.)
 • Kolayca kurur.
 • Polyester kumaş sağlam, hafif, ütü gerektirmeyen bir kumaştır.

Polyester Giysilerin Dezavantajı

 • Çok yüksek ısı kumaşı eritebilir fakat alevlerden büzülme eğilimindedir ve tutuşma anında kendi kendine sönmektedir.
 • Hassas ciltlerde alerji yapabilir.
 • Statik elektrik yapar. Statik elektriklenme duygu durumunu da etkiler, agresif ve gergin yapabilir.
 • Hava aldırmaz, teri emmez ve terletir. Hava almadığı için nemden bunaltabilir.
Pamuklu kumaş ve polyester kumaşın hangi alanlarda kullanıldığını, avantajlarını ve dezavantajlarını, pamuklu kumaşın nasıl anlaşılacağını bloğumuzda cevapladık. Pamuk ile ilgili daha detaylı bilgilere diğer blog yazılarımızdan ulaşabilirsiniz.

polyester lyc süprem

Kaynak: 
https://www.kafkumas.com/blog/pamuk-kumaslar-ve-polyester-kumaslar

Hiç yorum yok

Tema resimleri Ollustrator tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.