Yara Bandı Özellikleri | KumasBilgi.com

Yara Bandı Özellikleri


Yara Bandı Nedir?

İç yüzeyi kauçuk ve/veya akrilik yapışkan esaslı basınca duyarlı yapışkan ile kaplanmış ortasında tampon bulunan düz dokunmuş bez ve/veya plastik filmden yapılmış, yuvarlak, dikdörtgen, kare şekilli plasterlerdir. Çinko oksitli, kauçuk bazlı yapıştırıcı özelliğe sahip çok amaçlı yarabandıdır. Cildin hava almasına mani değildir. Pedi yaraya yapışmaz ve hidrofiliktir, böylelikle kanı nemerek sızıntıyı önler, yaranın üzerinde koruyucu olarak bir bariyer oluşturur.

  1. İçerik; Ten rengi, %100 pamuklu dokunmuş kumaş, ped. Ortasındaki pedi Polipropilen,viscose-rayon, CPK (Cetylpyridinium Cholride) antiseptik madde içerir. 
  2. Raf Ömrü; 5 yıl 
  3. Su Buharı Geçirgenliği; En az 500 g/m2 
  4. Tampon Ağırlığı; En az 34 g/m2 
  5. Delik Çapı; 2-4 mm 

Yara Bandı Kullanım Amacı

Yara bandı, vücut üzerinde yara olan yerlere yapıştırılarak yaraları korumak amacıyla özel olarak üretilmiş, üzerinde ilaç barındıran ve küçük şerit şeklinde hazırlanmış olan bir yara koruyucu banttır.

Yara Bandında Aranan Özellikler

Yapışkan flasterli yara bantları yumuşak, bükülebilir ve yüksek emici özellikte olmalıdır. Nonwoven, bandın yaraya yapışmadığı ve temiz bir şekilde ayrılabildiği özel bir yapıya sahip olmalıdır. Viskon ve pamuk elyafları gerekli olan emici özelliği sağladıkları için ana madde olarak kullanılır. % 20'nin üzerinde sentetik elyaf ilavesiyle hacimlilik sağlanmış olur.

Yara Bandı Nasıl Yapılır?

Bandın yaraya yapışmasını önlemek için, boşluklu, absorbent olmayan ancak salgının yaradan absorbent tabakaya hızlı bir şekilde geçişini sağlayan bir tabakaya sahiptir. Salgı kururken, yara bölgesinin absorbent tabakaya yapışması gibi bir tehlike söz konusu değildir. Salgı, absorbent tabakadaki kanallar aracılığıyla taşınır ve bu bölge kurur. Bant ayrıldığında, yara ve absorbent materyalin arası kırılır ve yaranın yüzeyi zarar görmez. Pratik olarak, yapışkan olmayan yüzeyin delikli filmlerden veya sentetik elyaflardan yapılması gerekir. Ancak, dokuma veya örgü gibi klasik tekstiller, nonwoven yara bantları için örtücülüğü sağlayan ve absorbent tabakaya bağlanmayan sentetik elyaflardan yapılır.

Hiç yorum yok

Tema resimleri Ollustrator tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.