Aglet Nedir? Aglet Ne İşe Yarar? | KumasBilgi.com

Aglet Nedir? Aglet Ne İşe Yarar?Aglet, ayakkabı bağının ucundaki küçük plastik veya metal kısımdır. Bir aglet veya aiglet, bir ayakkabı bağının, kordonun veya büzme ipinin her iki ucunda kullanılan, genellikle plastik veya metalden yapılmış küçük bir kılıftır. Aglet, dantel veya kordonun liflerinin çözülmesini önler; sertliği ve dar profili, onu tutmayı ve deliklerden, çıkıntılardan veya diğer bağlama kılavuzlarından beslemeyi kolaylaştırır.

Aglet'in mucidi 1790'da Harvey Kennedy'dir.

Aglet (aglet, aiglet), büzme ipi, halat veya ayakkabı bağı gibi bazı iplerin her iki ucundaki küçük plastik veya metal kılıftır. Takıldığı bağcığın ucunun sökülmesini engeller. Ayrıca bağcığın, balıkgözü denilen ayakkabı bağının geçirildiği deliklere takılan halkalardan daha kolay geçirilmesine yardımcı olur.

Aglet, sertliği ve dar profilli yapısıyla, tutuş kolaylığı, çıkıntılardan veya diğer bağlama kılavuzlarından beslemeyi kolaylaştırır.

Aglet Çeşitleri ve Özellikleri

Genellikle işlevsel olan agletler ile genellikle dekoratif olan agletler arasında ince bir ayrım vardır. Dekoratif agletler genellikle bolo kravat denilen amerikan kravat (kurdela tipi kravat) ve askeri elbise üniformalarındaki kordonlar gibi dekoratif kordonların ucunda görülür.

Ayakkabı markaları genellikle kendi ayakkabı bağlarını üretir ve bunun için bağcıklar üretirler. Bazı firmalar, daha iyi dayanım için plastik agletler yerine metal kılıflar eklemeyi tercih eder. Bazıları ayrıca logo veya resim ekleyebilir.

Aglet Tarihçesi

Agletler orijinal olarak metal, cam veya taştan yapılmıştır ve birçoğu dekoratif amaçlarla kullanılmıştır. Roma döneminde zenginler, agletlerini pirinç, gümüş gibi değerli madenlerden yaptırırlardı.

Düğmelerin icadından önce, giysileri birbirine tutturmak için kullanılan şeritlerin uçlarında aglet kullanılıyordu. Bazen küçük figürler haline getirildiler. Shakespeare, The Taming of the Shrew'da bu tür figürleri "aglet baby" olarak adlandırır.

Günümüzde ayakkabı bağcıklarının ucundaki şeffaf plastik agletler özel makinelerle takılmaktadır. Makineler, ayakkabı bağcıklarının ucuna plastik bant sarıyor ve plastiği ayakkabı bağcığı üzerinde eritmek ve plastiği kendine bağlamak için ısı veya kimyasallar kullanıyor.

 

Hiç yorum yok

Tema resimleri Ollustrator tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.