Duck Kumaş Nedir? Duck Kumaş Özellikleri Nelerdir? | KumasBilgi.com

Duck Kumaş Nedir? Duck Kumaş Özellikleri Nelerdir?Genelde daha çok ev tekstili, su ve leke tutması istenmeyen mobilya, masa örtüsü benzer biçimde alanlarda kullanılan kalınca, sıkı ve sert kumaş türüdür. Duck kumaş kullanılan elyaf olarak %65 pamuk, %35 Pes karışımı, bileşik ve naturel kumaşların birleşiminden kaynaklanır. Kumaş çeşitleri içinde ev dekorasyonu, eski eşya yenilenmesi, perdelik kumaş denilince akla duck bezi olarak da gelen bu kumaş, kumaş çesitleri içinde en spesifik amacı olanlardan bir tanesidir 

Duck kumaş, sıkı dokunmuş, güçlü kanvasa benzeyen ve aynı amaçlar için kullanılan bezayağı dokuma ağır, bir pamuklu kumaştır. Duck kumaşlar keten iplikler ile de yapılabilir, pamuklu olanları anlatmak için pamuklu duck kumaş ifadesi de kullanılır. Duck kumaş, kanvasa göre daha sıkı dokunmuştur.

Günümüzde olarak pamuk ve polyester karışımı olarak da üretimi oluşturan kumaş türlerine duck kumaş denilmektedir. Pamuk oranı yüksek olan bu kumaş bezi, % 65 pamuk ve % 35 polyester üzerinden hazırlanmaktadır. Böylece hem pamuğun hem de polyesterin birçok farklı özelliklerini taşıyan imtiyaz sağladığını söylemek mümkün. Aynı zamanda duck bezi veya duck keten olarak da bilinmektedir. Sadece genel itibariyle aynı üründür ve aynı özellikleri göstermektedir.

Özellikle kullanım kolaylığı ile beraber bir adım öne çıkan kumaş türleri arasında bulunmaktadır. çoğu zaman ağartılmamış beyaz, haki tonları, ten rengi, kahverengi veya yeşil tonları benzer biçimde soluk renklerde sunulan pamuklu duck iş kıyafetleri, kirli olsalar bile çoğu zaman kiri çok göstermezler.

Şimdiye kadarki en popüler iş giysisi kumaşı olan pamuk duck, ağır, düz ama güçlü bir dokuma kumaştır. Pamuklu duck, yelken kumaşlarından işçi önlüklerine, spor ayakkabılardan boyama tuvallerine, sırt çantalarından bebek arabalarına, tuvallerden çadırlara ve kum torbalarına kadar çok çeşitli uygulamalarda kullanılmaktadır.

Su geçirmez çeşitleri parafin ile kaplanır böylece yağmur kumaşa çarptığında, dıştaki pamuk lifleri şişerek dokumadaki ve dikiş etrafındaki boşlukları etkin bir şekilde kapatır. Parafin bariyeri ile birleştiğinde bu sistem, yağmurun geçmesini çok etkili bir şekilde durdurur. Kumaş kuruduğunda pamuklu duck tekrar nefes alabilir özelliğine geri basar.

Duck Kumaş Özellikleri Nedir?

bir çok farklı özelliği ile duck kumaş yaygın olarak kullanılan en önemli kumaş türleri içinde bulunmaktadır. Böylece masa örtüsü yahut koltuk kılıfı ile birlikte, minder ve koltuk kaplama benzer biçimde alanlarda değerlendirilmektedir.

  • Yırtılmaya ve aşınmaya karşı dayanıklıdır. 
  • Fiyatı ekonomiktir. 
  • Kalın bir yapıya haizdir. 
  • Pek çok değişik renk ve desen çeşidi bulunur. 
  • Su ve lekeye karşı dayanıklıdır. 
  • Makinede kolayca yıkanabilir.

Hiç yorum yok

Tema resimleri Ollustrator tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.